Niosą pomoc bezdomnym i chorym zwierzętom

Miasto z Wizją / 24.01.2023 / Komentarze
W 2022 roku strażnicy odwieźli do schroniska i weterynarii 109 psów i 63 koty

Mieszkańcy Szczecinka już się przyzwyczaili, że gdy widzą błąkającego się psa lub kota dzwonią z interwencją do strażników miejskich.

- W ubiegłym roku otrzymaliśmy kilkaset zgłoszeń dotyczących zwierząt - ujawnia komendant Grzegorz Grondys.

- Jeśli pies posiada wszczepionego czipa to można ustalić jego właściciela. Koty chodzą swoimi ścieżkami, są zwierzętami wolnożyjącymi i doskonale sobie radzą. Trzeba tylko zadbać o to, by mogły przetrwać trudny okres zimowy a nie wyłapywać je i umieszczać w schronisku. Natomiast dzikie zwierzęta w sprawie, których podejmowaliśmy interwencje, po udzieleniu pomocy weterynaryjnej wracały do swojego środowiska.

W 2022 roku strażnicy złapali lub przejęli 109 psów i 63 koty, które odwożone były do schroniska dla zwierząt lub lecznicy weterynaryjnej przy ul. Szczecińskiej, gdzie udzielano im fachowej pomocy.

Strażnicy przeprowadzili również 103 interwencje związane ze zwierzętami dziko żyjącymi. Najwięcej dotyczyło rannych ptaków łabędzi, gołębi, kawek (87 interwencji), które trzeba było odwieźć do lecznicy dla zwierząt. Np. strażnicy udzielali pomocy rannym łabędziom zaplątanym w żyłkę wędkarską.

To nie wszystko. W marcu strażnicy pojmali świnię. Zwierzę błąkało się w okolicy Powiatowego Urzędu Pracy.

Również w marcu strażnicy zostali zaalarmowani o sarnie poruszającej się na zamarzniętym jeziorze Trzesiecko. Pod zwierzęciem załamał się lód. Pomogli strażacy PSP a uratowana sarna trafiła do lekarza weterynarii.

W lipcu na terenie posesji przy ul. Poznańskiej złapano zaskrońca. Gad odzyskał wolność w lesie przy ul. Wilczkowskiej.

W październiku patrol Straży Miejskiej ratował jenota, który został uwięziony w ogrodzeniu posesji przy ul. Kaszubskiej.

W grudniu dyżurny Policji zgłosił, że w okolicy ul. Strefowa - Leśna znajduje się potrącona przez samochód sarna. Strażnicy złapali zwierzę i przewieźli do lekarza weterynarii.

- Inne interwencje dotyczyły łabędzi, którym potrzebna była pomoc weterynaryjna czy martwych zwierząt w wyniku wypadków komunikacyjnych, znajdujących się w granicach miasta - ujawnia G. Grondys.

- W przypadku zauważenia zwierząt wymagających pomocy lub stanowiących zagrożenie prosimy o zgłaszanie tych zdarzeń pod nr tel. 986.

Tekst i foto/kolaż: Sławomir Włodarczyk

Foto: Straż Miejska Szczecinek