W byłej wieży ciśnień będzie obserwatorium astronomiczne!
- Aktualności
O tym, że ratusz zamierza adoptować byłą wieżę ciśnień przy ul. Wodociągowej pisaliśmy na początku marca br. w artykule: "Był zbiornik na wodę, będzie obserwatorium. Będziemy podziwiać "Wielką Niedźwiedzicę" ze szczytu zabytku
http://miastozwizja.pl/byl-zbiornik-na-wode-bedzie-obserwatorium
Wówczas wiceburmistrz Daniel Rak powiedział nam m.in., że miasto chce zaadaptować zabytek na obserwatorium astronomiczne.
- Wcześniej jednak trzeba przygotować koncepcję przebudowy wieży - zastrzegł nasz rozmówca i dodał:
- W pierwszym kroku będziemy aplikowali o środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego na wykonanie projektu. Musimy też zrobić wstępny projekt funkcjonalno - użytkowy. I właśnie z niego ma wynikać, co poza obserwatorium, ma w wieży jeszcze funkcjonować, jaka ma być jej docelowa funkcja. Myślimy o tym, by poza obserwatorium zlokalizować tam również pomieszczenie przeznaczone na szkolenia z astronomii, spotkania z dziećmi i młodzieżą.
Jak podkreślił nasz rozmówca, miasto chce nawiązać kontakt z ludźmi, którzy wcześniej współpracowali z naszym astronomem Adamem Giedrysem, a później prowadzili najrozmaitsze koła zainteresowań z zakresu astronomii.
- Właśnie z tymi ludźmi, wśród których jest wiele astronomicznych autorytetów w Polsce i za granicą, będziemy chcieli skonsultować docelowe zagospodarowanie wieży - mówi "Miastu z Wizją" D. Rak.
- Chodzi nam przede wszystkim o to, by ten obiekt był optymalnie wykorzystany. Jeżeli stworzymy fajny program funkcjonalno - użytkowy, będzie się to wiązało z łatwiejszym dostępem do różnych projektów finansowych. To dla nas niezwykle istotne, bo przebudowa zabytkowego obiektu, adaptacja go do określonej funkcji a później jego utrzymanie kosztuje niemałe pieniądze.
Przypomnijmy: Ponad 100-letnia wieża wodociągowa (jej budowę zakończono w 1912 roku) stojąca na wzgórzu przy ul. Wodociągowej "pozbyła" się kopuły, grzybka i ponad 20-tonowego zbiornika, w którym przed laty gromadzono wodę i stamtąd zasilano nią miejskie wodociągi, dokładnie 2 października 2012 roku. Wówczas obiekt został przykryty specjalnym drewnianym daszkiem. Tak stoi do dziś.
Teraz przyszła pora na czyny. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej odrestaurowania zabytkowej wieży ciśnień z adaptacją obiektu na obserwatorium astronomiczne.
Co możemy wyczytać w specyfikacji przetargowej? Otóż to, że obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Projekt ma zawierać sposoby renowacji istniejącej wieży i przystosowanie jej do nowej projektowanej funkcji, czyli budowy obserwatorium astronomicznego z uniwersalnym teleskopem głównym (duży refraktor ED, światłosilny astrograf meniskowy) przystosowanym do obserwacji wizualnych, astrofotografii, pomiarów fotometrycznych, pozycyjnych i zakryciowych oraz dziennych obserwacji Słońca.
Miasto planuje, że w obserwatorium będą mogły odbywać się: lekcje astronomii dla uczniów wszystkich rodzajów szkół, zajęcia koła astronomicznego, zajęcia dla miłośników astronomii, wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nieba, nocne obserwacje dla wszystkich chętnych uczniów, rodziców i nauczycieli, dzienne wizyty grup osób spoza szkół oraz nocne obserwacje nieba.
Zajęcia w obserwatorium mają się odbywać zarówno w dzień jak i wieczorami oraz obejmować całonocne obserwacje. Teren wokół obserwatorium musi zostać zagospodarowany poprzez wykonanie m.in. specjalnego oświetlenia terenu niezanieczyszczającego światłem nieba, utwardzonego dojścia celem zapewnienia możliwości dostępu również osobom niepełnosprawnym ruchowo oraz montaż elementów małej architektury: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, itd.
W obiekcie winny znaleźć się m.in.: pomieszczenie techniczne i magazynowe, pomieszczenia wyposażone w komputery i multimedia, planetarium, pracownia dydaktyczna i sala konferencyjno - wykładowa.
Ponadto projektowany taras widokowy winien być wyposażony w dwa słupy do montażu teleskopów przenośnych.
Ratusz planuje, że przyszły wykonawca projektu adaptacji byłej wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne upora się z tym zadaniem do 31 stycznia 2017 roku.
Cena wykonania projektu będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk