Budżet Obywatelski. Mieszkańcy byli bardzo kreatywni
- Aktualności
W miniony piątek zakończyło się przyjmowanie wniosków mieszkańców do Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2019. Zainteresowanie było spore. Łącznie do ratusza wpłynęło 49 projektów – pomysłów mieszkańców na co przeznaczyć 800 tys. złotych zabezpieczonych w tegorocznym budżecie właśnie na realizację Budżetu Obywatelskiego. Wartość wszystkich zgłoszonych inicjatyw opiewa łącznie na kwotę blisko 5 mln złotych.
- Przyznam, że jestem zaskoczony ilością złożonych przez mieszkańców projektów – mówi burmistrz Daniel Rak. – Teraz każdy z nich będzie podlegał weryfikacji. Po sprawdzeniu prawidłowości wniosków będziemy musieli upewnić się także, czy zawierają się one w wartościach kosztowych. Przypomnę, że każdy z projektów nie może być tańszy w realizacji niż 20 tys. złotych i droższy niż 200 tys. złotych.
Okazuje się, że nie tylko zainteresowanie, ale także rozpiętość i różnorodność propozycji była duża – od infrastruktury, poprzez inwestycje w przestrzeni miejskiej, po wydarzenia kulturalne.
Mieszkańcy złożyli łącznie 17 projektów dotyczących budowy lub przebudowy istniejącej infrastruktury drogowej, chodników, placów i parkingów. Kolejnych dziewięć pomysłów dotyczyło inwestycji w place zabaw oraz podwórka.
Wśród 49 wniosków pojawiły się również te nieco mniej oczywiste propozycje, jak chociażby utworzenie trzech dodatkowych stacji wypożyczania rowerów miejskich czy stworzenie naturalnego ogrodu zabaw w parku miejskim. Mieszkańcy proponowali także zorganizowanie „Spotkania z piłką nożną”, koncertu plenerowego polskich gwiazd sceny muzycznej oraz wydarzenia pod hasłem „Muzyka przez pokolenia – od Arki Noego po jazz”. Kolejne projekty dotyczyły m.in. powstania w naszym mieście kolejnego muralu, czy też zorganizowania warsztatów matematycznych dla dzieci.
- Wpłynęły także projekty z całkiem innej przestrzeni, jak choćby propozycja montażu na terenie Aqua-Tur wanny z hydromasażem czy montażu 10 hamaków w parku miejskim – wylicza Daniel Rak. – Pojawił się bardzo ciekawy program warsztatów muzycznych pod hasłem „Rozśpiewany Szczecinek” oraz stworzenie muzycznego parku w strefie aktywnego wypoczynku. Dotyczy on wybudowania ogólnodostępnych instrumentów muzycznych jako elementów małej architektury w przestrzeni miejskiej, czyli można powiedzieć, że miałby to być stały mały amfiteatr z urządzeniami muzycznymi. To bardzo ciekawy pomysł.
Po ocenie przez urzędników wszystkich wniosków i sprawdzeniu, czy wszystkie kwestie formalne zostały dochowane, przyjdzie czas na głosowanie nad konkretnymi projektami. Będzie ono trwało od 22 lipca do 4 sierpnia, a swój głos każdy będzie mógł oddać także poprzez internet. Dodajmy, że w głosowaniu będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Szczecinka, niezależnie od wieku i tego, czy jest on osobą pełnoletnią czy nie.
Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk