Niosą pomoc bezdomnym i chorym zwierzętom
- Aktualności
Mieszkańcy Szczecinka już się przyzwyczaili, że gdy widzą błąkającego się psa lub kota dzwonią z interwencją do strażników miejskich.
- W ubiegłym roku otrzymaliśmy kilkaset zgłoszeń dotyczących zwierząt - ujawnia komendant Grzegorz Grondys.
- Jeśli pies posiada wszczepionego czipa to można ustalić jego właściciela. Koty chodzą swoimi ścieżkami, są zwierzętami wolnożyjącymi i doskonale sobie radzą. Trzeba tylko zadbać o to, by mogły przetrwać trudny okres zimowy a nie wyłapywać je i umieszczać w schronisku. Natomiast dzikie zwierzęta w sprawie, których podejmowaliśmy interwencje, po udzieleniu pomocy weterynaryjnej wracały do swojego środowiska.
W 2023 roku strażnicy złapali lub przejęli 101 psów i 48 kotów, które umieszczone zostały w schronisku dla zwierząt lub weterynarii. Oprócz psów i kotów podjęto też 114 interwencji związanych ze zwierzętami dziko żyjącymi. Najwięcej dotyczyło rannych ptaków - 87. Interwencje w stosunku do zwierząt dzikich były podejmowane również w stosunku do jeleni, saren, dzików, lisów, kun, jenota, bobra, jeża czy nietoperzy. Inne dotyczyły takich spraw jak trzymania gołębi w mieszkaniu, wypożyczania pułapki żywołownej, krów, świni wietnamskiej, papugi, zaskrońców czy znalezienia około 20 martwych kawek w jednym miejscu. Kontrolowano także warunki trzymania psów.
Interwencje dotyczyły również martwych zwierząt w wyniku wypadków komunikacyjnych, znajdujących się w granicach miasta - ujawnia komendant.
- Szczególne zagrożenie stanowi wataha dzików wchodząca do miasta od strony zalesionych obszarów na Świątkach. Wataha dochodzi do obiektów OSiR czy też wchodzi na teren Zespołu Szkół im. KEN na ulicy Szczecińskiej.
- 30 sierpnia około godziny 7 interwencja wobec dzika znajdującego się na ul. Wodociągowej skończyła się dopiero po wezwaniu lekarza weterynarii, który uśpił zwierzę po wystrzeleniu w niego kilku ładunków ze środkiem uspokajającym.
Inne interwencje dotyczyły łabędzi, którym potrzebna była pomoc weterynaryjna czy martwych zwierząt w wyniku wypadków komunikacyjnych, znajdujących się w granicach miasta.
W przypadku zauważenia zwierząt wymagających pomocy lub stanowiących zagrożenie prosimy o zgłaszanie tych zdarzeń pod nr tel. 986.
Tekst: Sławomir Włodarczyk
Foto: Straż Miejska Szczecinek