Nowe rondo i łącznik czekają na swoje nazwy

Miasto z Wizją / 10.06.2021 / Komentarze
Obie inwestycje zostały już zakończone i oddane do użytku kierowcom

Wraz z końcem maja dobiegła końca jedna z najbardziej wyczekiwanych i dużych inwestycji drogowych w naszym mieście na przestrzeni kilku ostatnich lat. Mowa o budowie ronda na ul. Kołobrzeskiej wraz z budową łącznika pomiędzy ul. Kołobrzeską i ul. Polną. Wszelkie prace w tym miejscu zostały już zakończone, a kierowcy od ponad tygodnia już mogą korzystać z nowego, bezpieczniejszego rozwiązania poruszając się w tym miejscu.

- To chyba jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w przeciągu ostatnich kilku lat – mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak. – Koszt jej realizacji to 1 mln 940 tys. zł. Oczywiście udało nam się także uzyskać dofinansowanie na poziomie 1 mln 333 tys. zł. Kierowcy poruszający się tu, przy wjeździe do okolicznych sklepów wielkopowierzchniowych oraz w osiedle Kołobrzeska wiedzieli, że to skrzyżowanie jest niebezpieczne. Zwłaszcza jesienią oraz zimą, zwłaszcza w okresach przedświątecznych, było naprawdę trudno tutaj się poruszać. Od wielu lat kierowcy upominali się o jakieś rozwiązanie w tym miejscu. Jeśli dobrze pamiętam 8 lat temu wpłynęła pierwsza petycja Rady Osiedla Kołobrzeska z informacją, że widzą taką pilną potrzebę.

- Wszyscy wiemy, że większość inwestycji spowodowana jest tym, że grupa osób zwraca uwagę na pewne potrzeby. Tutaj nie do przecenienia dla tej inwestycji było zaangażowanie radnego Marcina Kaszewskiego, który  mieszka na tym osiedlu. Ja też przez kilkanaście lat tu mieszkałem i on mnie nie musiał przekonywać. Problemem było to, skąd wziąć środki i czy uda nam się pozyskać dofinansowanie. Ta inwestycja była planowana już trzy lata temu. Wtedy nie udało nam się skutecznie uzyskać współfinansowania, Zaryzykowaliśmy i rozpoczęliśmy tą inwestycję dokładnie 10 czerwca. Czyli mija okrągły rok, a rondo i łącznik z ulicą Polną są oddane do użytku. Zakończyliśmy prace 31 maja. To jest standard, do którego powinniśmy dążyć. Bardzo łatwe, szerokie przejazdy, obrzeża zrobione z kostek granitowych, które mają pełnić funkcję najazdową, ponieważ kiedy jeżdżą duże składy, one często łamią krawężniki na inaczej przystosowanych węzłach.

- Tę inwestycję realizowaliśmy w ciągu drogi wojewódzkiej, która mam nadzieję w ciągu najbliższych kilku lat będzie już drogą miejską. Poprzez właśnie przebudowę tego skrzyżowania udało nam się wyremontować również kawałki włączeń. Także mam nadzieję, że teraz będzie już na tym węźle zdecydowanie bezpieczniej. Dodatkowo został wykonany bardzo potrzebny łącznik z ulicą Polną, która jest alternatywnym połączeniem. To pozwoli też ograniczyć ilość kilometrów w kierunku osiedla Zachód. Naprawdę ja jestem zadowolony z tego, że ta inwestycja dobiegła końca oraz że udało nam się uzyskać duże dofinansowanie. Na pewno poprawiło ono bezpieczeństwo w tym miejscu i mam nadzieję, że będzie ono dobrze służyło kierowcom – dodaje burmistrz Daniel Rak.

Tak, jak to miało miejsce przy poprzednich rondach, tak i tym razem władze miasta chciałyby poznać opinię mieszkańców w kwestii nadania nazw obu tym obiektom. Zarówno nowe rondo, jak i wspomniany łącznik, nie mają jeszcze swojej nazwy. W najbliższym czasie burmistrzowie wystosują oficjalne pytanie do mieszkańców z prośbą o podzielenie się swoimi sugestiami i propozycjami. /zr/