Nowe skrzydło "muzycznej" robi wrażenie

Miasto z Wizją / 03.11.2016 / Komentarze
Daniel Rak: Moim zdaniem projektant odrobił lekcję

W miniony piątek Szkoła Muzyczna im. O. Kolberga świętowała swoje 55 urodziny. Jednak tego dnia uczniom i nauczycielom przybył jeszcze jeden powód do radości – wówczas oficjalnie otwarto nowe skrzydło budynku. Konieczność przeprowadzenia tej inwestycji, która zrealizowana została w zaledwie 1,5 roku, podyktowana była wymogami bezpieczeństwa pożarowego w szkole oraz zasadami bezpieczeństwa BHP. Tym samym szkoła wzbogaciła się o nowy budynek, wkomponowany w istniejący już obiekt. Pomimo wielu początkowych obaw, przypadł on do gustu doskonalących tu swoje muzyczne talenty uczniów oraz pracownikom placówki.

- Nowy budynek, patrząc od strony parku czy od ul. 3 Maja, jest mało widoczny – mówi wiceburmistrz Daniel Rak. – Zostało tu zastosowane bardzo ciekawe połączenie nowoczesnej bryły z zabytkowym obiektem. Na ten cel szkoła uzyskała dofinansowanie w wysokości blisko 3 mln zł. Jeszcze poprzedni konserwator zabytków, pan Paweł Połom, miał sporo uwag co do pewnych rozwiązań w tej przestrzeni miejskiej. Jednak ta inwestycja stała się -  można powiedzieć – pewnym poletkiem doświadczalnym pokazującym, jak połączyć wkomponować nowoczesną bryłę w sąsiedztwo tak atrakcyjnego obiektu. Tuż obok szkoły znajduje się również zabytkowy kościół i nie można tam było wprowadzić jakichś szaleńczych rozwiązań.

- Moim zdaniem projektant odrobił lekcje i ten nowy obiekt, który został tam wkomponowany, bardzo fajnie współgra z otoczeniem. Szkoła Muzyczna jest obiektem, który posiada dużo elementów na elewacji oraz sporo różnego rodzaju sklepień. Z kolei ta nowa bryła została do tego dobudowana w technologii żelbetowej z dużą ilością aluminium i szkła. Takim novum są również podłogi wykonane z płyt szklanych. Zgadzam się z dyrektorem Piesiakiem, że my musimy stworzyć mury, stworzyć infrastrukturę, pomóc, a przy tym nie przeszkadzać, a później nasze dzieci i nauczyciele Szkoły Muzycznej wypełnią te mury treścią i będzie ona dalej funkcjonowała tak, jak do tej pory.

Dodajmy, że w nowym obiekcie nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczne dla uczniów. W tej części swoje miejsce znalazła m.in. przeciwpożarowa klatka schodowa oraz wymagane dodatkowe węzły sanitarne. Jednak wkrótce i młodzi muzycy doczekają się zmian, bowiem planowany już jest także remont starego budynku szkoły.

Tekst:Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk