Nowy OIOM przyjął pierwszych pacjentów

Miasto z Wizją / 20.10.2016 / Komentarze
Właśnie dobiegła końca przebudowa i modernizacja Oddziału Intensywnej Terapii. Zmienił się nie do poznania

Szczecinecki szpital w tym roku przechodzi prawdziwą rewolucję za sprawą trzech sztandarowych inwestycji, dzięki którym Oddział Pediatryczny, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Oddział Intensywnej Opieki Medycznej będą jednymi z najnowocześniejszych w kraju. Kolejną z nich już udało się zrealizować. Mowa o całkowitej modernizacji i wyposażeniu w wysokiej klasy sprzęt medyczny OIOM-u. We wtorek, 18 października nowy oddział rozpoczął swoje funkcjonowanie. Oprócz dwóch sal, w których docelowo mogą przebywać pacjenci wymagający intensywnej opieki, powstała także nowa sala izolacyjna oraz nowoczesna sala zabiegowa.

- Dzięki tej inwestycji mamy teraz na OIOM-ie zupełnie inne warunki, Wszystko jest bardziej nowoczesne, przyjazne pacjentom, lekarzom i całemu personelowi – mówi Radosław Niemiec, prezes Szpitala w Szczecinku. – W dalszym ciągu posiadamy zakontraktowane w NFZ cztery łóżka na tym oddziale, natomiast mamy teraz możliwość pracować na ośmiu łóżkach. Tyle też dziś mamy w pełni wyposażonych stanowisk, w tym jedno z przeznaczeniem dla pacjenta wymagającego izolacji. Mamy także zapewnioną pełną kadrę medyczną zarówno pod względem obsługi lekarzy, jak i obsługi pielęgniarskiej.

Łącznie przebudowa i wyposażenie wspomnianych trzech oddziałów to koszt ponad 10 mln zł, natomiast sama przebudowa i przygotowanie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia oraz zapewnienia nowoczesnego sprzętu niezbędnego do ratowania życia pacjentów to koszt ok. 3 mln zł.

- Nowo otwarty oddział jest oddziałem w pełni wyposażonym na najwyższym poziomie. Posiadamy cały sprzęt wymagany do tego, aby leczyć pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym lub ciężkim – mówi Magdalena Rysiewicz-Żyłka, koordynator Oddziału Intensywnej Terapii. – Dzięki temu mamy możliwość prowadzenia wentylacji mechanicznej respiratorami najwyższej klasy, które oprócz posiadania modułów do pomiaru spirometrii, pozwalają jednocześnie m.in. określić zapotrzebowanie energetyczne pacjenta. Tym samym nie musimy już wyliczać zapotrzebowania kalorycznego do leczenia żywieniowego według sztywnych wzorów z książek, ale możemy indywidualnie określić zapotrzebowanie i na jego podstawie żywić pacjenta zgodnie z jego potrzebami.

Sprzęt ten pozwala także na wspomaganie układu krążenia. Każde stanowisko wyposażone zostało również w wymaganą ilość pomp infuzyjnych (a nawet więcej). Aparatura umożliwia również m.in. wspomaganie pracy nerek (na oddziale znajdują się dwa aparaty do ciągłej terapii nerkozastępczej). – Nowy oddział to także więcej przestrzeni, Możemy oddzielić pacjentów zakażonych od niezakażonych. Zwiększył się znacznie także sam komfort pracy. Przy stanowiskach znajdują się najnowszej klasy kolumny medyczne, które umożliwiają schowanie do ich wnętrza wszystkich kabli, również cały sprzęt jest na tych kolumnach zawieszony, nic nie stoi na półkach czy na ziemi, co ma duże znaczenie ze względów sanitarnych i epidemiologicznych – dodaje Magdalena Rysiewicz-Żyłka.

Dodatkowo nowy OIOM wzbogacił się także o aparaturę umożliwiającą pomiar ciśnienia śródczaszkowego, czego brakowało na „starym” oddziale. To umożliwi zabezpieczenie pacjentów po ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych i pozwoli na prowadzenie pacjenta wraz z neurochirurgiem. Dodajmy, że w szczecineckiej placówce wciąż trwa inna duża inwestycja – przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Po jej zakończeniu również ta część szpitala zmieni się nie do poznania.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk

Dwa pierwsze zdjęcia w galerii przedstawiają stary, "wysłużony" OIOM. Kolejne - Oddział Intensywnej Opieki Medycznej po zakończeniu jego modernizacji