Od grudnia do Marcelina mocno naokoło

Miasto z Wizją / 20.08.2018 / Komentarze
Eurovia odpowiedziała na pismo mieszkańców osiedla Marcelin

Budowa obwodnicy Szczecinka wiąże się jednocześnie z czasowymi utrudnieniami dla kierowców. Będą musieli się z nimi zmierzyć również mieszkańcy os. Marcelin. Wkrótce, aby dostać się do centrum Szczecinka, najpierw pokonają 7-kilometrowy objazd. Planowana zmiana organizacji ruchu wywołała wiele pytań, a samo rozwiązanie wzbudziło szereg wątpliwości. Rada Osiedla Słowiańska – Łódzka zwróciła się do burmistrza, GDDKiA oraz Eurovi z prośbą o przedstawienie planów alternatywnego poruszania się w przypadku zamknięcia DK 20. Swoje obawy wyartykułowała w piśmie, które w całości opublikowaliśmy TUTAJ.

Tymczasem do Rady Osiedli wpłynęła odpowiedź na wspomniane pismo. Dyrektor kontraktu Paweł Alejski odniósł się m.in. do propozycji wyznaczenia alternatywnego objazdu. Treść odpowiedzi przytaczamy poniżej w całości:

„Eurovia Polska SA w nawiązaniu do pisma w sprawie objazdu w związku z robotami związanymi z budową obiektów mostowych informuje, że zagospodarowany objazd, który ma prowadzić ruch w ciągu drogi DK20 musi spełniać wymagania niezbędne dla bezpieczeństwa.

Po analizie możliwych rozwiązań przedstawione zostało do zaopiniowania i zatwierdzenia rozwiązanie dla ruchu pojazdów polegające na wykorzystaniu budowanej w ramach inwestycji drogi od ul. Rybackiej wzdłuż ogrodów działkowych w kierunku ul. Bugno i dalej docelową drogą S11 w kierunku ronda przy ul. Koszalińskiej, gdzie możliwy będzie wjazd na DK11 w kierunku Piły oraz do centrum miasta.

Natomiast ruch pieszych i rowerzystów będzie prowadzony w ciągu istniejącego pasa DK20, nie ulegnie więc wydłużeniu.

Niezależnie od powyższego dojazd do Osiedla Marcelin będzie możliwy od ul Leśnej – Strefowej przez teren budowy w obrębie drogi serwisowej DS.-10 i dalej ul. Czarnobór – Godzimierz – Osiedle Marcelin.

Proponowany przez Państwa objazd ul. Wodociągową lub/oraz ul. Kaszubską, wobec niespełnienia warunków bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym oraz szerokości jezdni uniemożliwiającej bezpieczny ruch pojazdów i znacznie utrudnionymi możliwościami włączenia się do DK11, został na etapie wstępnej analizy odrzucony.

Planowany termin obowiązywania zmiany organizacji ruchu to ok. 7 miesięcy od grudnia 2018 r. do czerwca 2019 r.

Rozumiem Państwa zaniepokojenie proponowanymi zmianami, ale należy pamiętać o tym, że wszystkie te działania prowadza to tego, aby w 2019 r. był możliwy bezpieczny i niekolizyjny ruch w ciągu DK20 obiektem mostowym, bez konieczności utrudnień spowodowanych ruchem kolejowym. Również nie bez znaczenia jest fakt, że mieszkańcy osiedla będą mieli możliwość bliskiego i bezpiecznego dostępu do drogi ekspresowej S-11.”

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk