Ofiary przemocy odważniej proszą o pomoc

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.04.2016 / Komentarze
Mieszkańcy coraz częściej proszą o założenie "Niebieskiej karty"

Osoby dotknięte przemocą często ze wstydu lub strachu w milczeniu znoszą wszystkie krzywdy ze strony swojego oprawcy. Tym niestety czasem okazuje się najbliższa osoba, która zamiast wsparcia, serwuje swojej ofierze ból, niepewność i emocjonalne więzienie. Jednak od kilku lat osoby, które doznały przemocy fizycznej lub psychicznej, coraz głośniej i odważniej mówią o tym, co ich spotyka. Przekłada się to również na statystki dotyczące odnotowanych przypadków przemocy w rodzinie. Te niestety są mało optymistyczne. W minionym roku Ośrodki Pomocy Społecznej znajdujące się na terenie naszego powiatu 64 razy interweniowały w rodzinach, w których zgłoszone zostało występowanie przemocy.

- Od 2011 r. na terenie Powiatu Szczecineckiego, w każdej z 6 gmin działają Interdyscyplinarne Zespoły ds. Przeciwdziałania w Rodzinie. W posiedzeniach poszczególnych zespołów uczestniczą przedstawiciele służb społecznych, oświaty, służb mundurowych – policji i straży miejskiej (gminnej), służby zdrowia, sądu, organizacji pozarządowych. Są to specjaliści z różnych instytucji, dobrani pod względem kompetencji, wiedzy oraz chęci pracy w obszarze pomocy rodzinie – czytamy w najnowszym raporcie dotyczącym przemocy w rodzinach na terenie powiatu szczecineckiego.

- Jednym z najważniejszych narzędzi w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest prowadzenie procedury „Niebieskiej Karty”. Do wszczynania procedury zobowiązane są jednostki organizacyjne pomocy społecznej, gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, policja, jednostki ochrony zdrowia i jednostki oświatowe. Prowadzeniem wszczętej procedury zajmują się zespoły interdyscyplinarne. Z roku na rok prowadzonych procedur jest coraz więcej, co świadczy o tym, że coraz więcej rodzin ujawnia fakt występowania przemocy i coraz większej liczbie osób można pomóc.

Przyjrzyjmy się statystykom. W 2014 r. w Szczecinku prowadzono 52 procedury „Niebieskiej Karty”. Z kolei w 2015 r. było ich już 67. W gminie Szczecinek w 2014 r. było ich 15 (w 2015 r. - 31), w Bornem Sulinowie – 32 (27), w Barwicach – 4 (7), w Białym Borze – 7 (12), natomiast w Grzmiącej – 2 (4). Jak wynika z danych pozyskanych z Ośrodków Pomocy Społecznej funkcjonujących na terenie naszego powiatu, w przeważającej części osobami stosującymi przemoc są mężczyźni. Większość osób, które dopuszczają się przemocy wobec swoich bliskich, ma również problem ze stosowaniem środków odurzających, głównie alkoholu.

Tekst: Marzena Góra