Oficer Straży Pożarnej wyróżniony przez Komendanta Głównego

Miasto z Wizją / 04.11.2016 / Komentarze
Kapitan Piotr Zastocki z honorami za ratowanie życia ludzkiego

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku st. bryg. Adam Serafin wręczył nagrodę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadiera Leszka Suskiego kapitanowi Piotrowi Zastockiemu.

Kpt. Piotr Zastocki jest strażakiem z trzynastoletnim stażem służby, obecnie pełni służbę na stanowisku dyżurnego operacyjnego powiatu szczecineckiego w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.

Posiadaną wiedzę w sposób praktyczny oficer wykorzystał poza służbą, biorąc udział w zdarzeniu, które miało miejsce 23 lipca br. w Turowie.
Kpt. Piotr Zastocki był świadkiem zderzenia czołowego dwóch pojazdów samochodowych (VW Sharan i Mini Cuper), gdzie poszkodowanych było siedem osób, w tym troje dzieci. Strażak zaalarmował służby ratownicze i nie czekając na przybycie zastępów straży pożarnej oraz zespołów ratownictwa medycznego podjął działania na miejscu wypadku.

W wyniku uderzenia VW Sharan przewrócił się na bok. Słysząc krzyk dzieci kpt. Piotr Zastocki próbował otworzyć drzwi z zewnątrz, jednak były zablokowane. Poinstruował, więc chłopca (8 lat), który był w środku jak je odblokować i pomógł dziecku wydostać się z pojazdu.

W samochodzie przytomny był jeszcze jeden chłopiec w wieku około 10 lat. Nie mógł jednak opuścić pojazdu ze względu na uraz barku.

Kpt. Zastocki wszedł do wnętrza samochodu i wyniósł poszkodowanego chłopca. Dwie osoby dorosłe, które zostały w wozie były nieprzytomne i zakleszczone. W drugim pojeździe zastał zakleszczoną pasażerkę oraz zaplątaną w pasy kobietę, która kierowała pojazdem Mini Cuper, za pomocą noża uwolnił ją z pasów i położył w pozycji bezpiecznej.

Świadkowie wypadku poinformowali oficera, że z tego pojazdu wypadło dziecko. Chłopca odnalazł na poboczu jezdni, nieprzytomnego, położył go pozycji bezpiecznej. W tym momencie zaczęły przybywać kolejne zastępy służb ratowniczych.

Za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych oraz postawę kpt. Piotr Zastocki został wyróżniony nagrodą pieniężną przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Tekst: st. sekc. Łukasz Staciwa - KP PSP w Szczecinku

Foto: kpt. Piotr Kiczuk - KP PSP w Szczecinku