Osoby niepełnosprawne wychodzą z cienia
- Aktualności
Wielu mieszkańców bierze każdego roku udział w Jarmarku Twórczości Osób Niepełnosprawnych, który organizowany jest przez Stowarzyszenie ATUT. Wiedza na temat tego Stowarzyszenia ogranicza się do tego, że poprzez swoją działalność pomaga osobom niepełnosprawnym. Przyjrzeliśmy się dokładniej i sprawdziliśmy czym tak naprawdę stowarzyszenie zajmuje się na codzień. O szczegóły zapytaliśmy Panią Joannę Galińską - Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej.
MzW : Czym jest Stowarzyszenie ATUT ?
Joanna Galińska : Stowarzyszenie „ATUT” jest organizacją pozarządową, działającą od 2004 roku. Reprezentuje interesy oraz wypowiada się i działa na rzecz osób niepełnosprawnych, głównie z upośledzeniem umysłowym ich rodziców i opiekunów oraz osób starszych i samotnych.
MZW: Czym zajmujecie się na co dzień?
J.G. : Nasze Stowarzyszenie od początku swojej działalności prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej dla 30 osób niepełnosprawnych ( dotacja z PFRON, Starostwo Powiatowe, Miasto Szczecinek) i działa na rzecz szeroko pojętej integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Warsztat jest placówką pobytu dziennego dla dorosłych osób niepełnosprawnych, głównie z upośledzeniem umysłowym. Warsztat jest czynny przez pięć dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 z możliwością prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych i terapeutycznych,w godzinach popołudniowych oraz w dni wolne od pracy na terenie siedziby Warsztatu i poza nim.
MzW : W jakich pracowniach są prowadzone zajęcia ?
J.G. :Zajęcia w Warsztacie odbywają się w pracowniach gospodarstwa domowego, dziewiarskiej, stolarskiej i umiejętności zawodowych, informatyczno – poligraficznej, ceramiczno – plastycznej, umiejętności społecznych. Zgodnie z planami pracy pracowni i indywidualnymi programami rehabilitacji uczestników oraz harmonogramami zajęć rehabilitacji fizycznej, rewalidacji i innymi. Poza zajęciami w pracowniach placówki, prowadzone są inne formy rehabilitacji zawodowej tj. praktyki zawodowe, trening pracy, staże zawodowe, realizowane w ramach współpracy: z Fundacją im. St. Karłowskiego w Juchowie (gospodarstwo biodynamiczne), Spółdzielnią Mieszkaniową os. Kołobrzeska (tereny zielone)
MzW: Mieszkańcy Szczecinka znają ATUT dzięki imprezie „ Jarmark Twórczości Osób Niepełnosprawnych, czy to jedyna tego typu akcja, w której staracie się być bliżej ludzi?
J.G. : Stowarzyszenie realizuje cele statutowe właśnie poprzez organizację imprez o charakterze kulturalnym, sportowym, integracyjnym z udziałem osób niepełnosprawnych Jarmark Twórczości Osób Niepełnosprawnych (XII edycji) to nie jedyna tego typu akcja. Turniej Pływacki Osób Niepełnosprawnych „Skok do wody” (XII edycji), Rajd pn.: „Z kijkami i nie tylko” (I edycja), realizację programów „Treningi usamodzielniania osób z niepełnosprawnością intelektualną – uczestników WTZ” (V edycji), „Poznajmy się” (IV edycje) oraz organizacja wolontariatu (klub wolontariusza, wolontariat akcyjny) na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia. , prowadzenie akcji mających na celu kreowanie pozytywnego wizerunku oraz niwelowanie barier przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi poprzez organizację wystaw pracy, kiermasz wyrobów, organizację „Dni otwartych drzwi placówki”, zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą szkolną.
Z Panią Joanną Galińską rozmawiał Remigiusz Grochowski