Ożyje i zagra zegar na wieży Kościoła Mariackiego

Miasto z Wizją / 19.05.2021 / Komentarze
Miasto realizuje zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego 2021

Tarcze zegara na wieży Kościoła Mariackiego zostały pięknie odrestaurowane. Teraz pora, by zegar ożył i zagrał. Chcą tego również mieszkańcy Szczecinka, którzy głosowali na jeden z projektów Budżetu Obywatelskiego 2021, pn. "Wykonanie elektronicznego mechanizmu zegara wraz z jego uruchomieniem na wieży Kościoła Mariackiego".

Projekt cieszył sie największym poparciem wśród głosujących i wygrał tegoroczną edycję BO.

Ratusz ogłosił już przetarg na znalezienie wykonawcy tej inwestycji. Nosi on nazwę "Instalacja 4 elektronicznych mechanizmów zegara na wieży kościoła pw. NNMP".

Projekt zakłada podświetlenie czterech tarcz zegara. Mechanizm (oddzielny dla każdej tarczy) zostanie wyposażony w elektroniczny kurant wybijający godziny, półgodziny i kwadranse, jak również dostosowany do wygrywania melodii kościelnych i państwowych.

Ratusz czeka na oferty do 27 maja. Roboty planuje się rozpocząć 7 czerwca a zakończyć 30 listopada br.

Opis projektu (Budżet Obywatelski 2021):

Odrestaurowany zegar, który zwraca uwagę i zachwyca wyjątkowym pięknem historycznych polichromii, aby mógł spełnić swoje zadanie, musi wskazywać aktualną godzinę. W ramach projektu zegar ma też zostać wyposażony w kurant wybijający godziny, półgodziny i kwadranse.

W ramach realizacji projektu do każdej z czterech tarcz zegara znajdujących się na wieży Kościoła Mariackiego w Szczecinku zostanie zainstalowany mechanizm zegarowy. Każda z tarcz będzie miała swój mechanizm podpięty do istniejących przekładni wskazań. Aby zapewnić bezpieczny dostęp do miejsc instalacji mechanizmów, zostanie zrekonstruowana podłoga na poziomie tarcz zegarowych. W celu zapewnienia zasilania wszystkim czterem mechanizmom, do miejsc ich instalacji doprowadzone zostanie napięcie 230 V. Zegar będzie wyposażony w elektroniczny kurant umożliwiający wybijanie godzin, półgodzin lub kwadransów. Kurant będzie mógł również wygrywać melodie kościelne lub państwowe.