Pierwsze rowery zadokowały w nowych stacjach

Miasto z Wizją / 12.06.2018 / Komentarze
Na przejażdżkę miejskim jednośladem wybierzemy się już w drugiej połowie czerwca

W minionym tygodniu dobiegł końca montaż stacji dokujących przy przystankach autobusowych. To właśnie tu będziemy mogli wypożyczyć jeden ze 150 miejskich rowerów. Trwają również ostatnie prace nad programem umożliwiającym korzystanie z wypożyczalni. Tych na terenie miasta zlokalizowanych będzie 22. Ich rozmieszczenie można zobaczyć TUTAJ.

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy będą mogli z nich korzystać już za kilka dni. Z kolei dziś, 11 czerwca mija termin obioru inwestycji. Wykonawca dostarczył już także do Komunikacji Miejskiej jednoślady, którymi wkrótce będą mogli poruszać się mieszkańcy. W poniedziałek, 4 czerwca dotarło do nas 150 rowerów – w tym pięć tandemów.

Firma Comdrev rozpoczęła już także „dokowanie” rowerów w stacjach wypożyczania. Dziś pracownicy Komunikacji Miejskiej mieli okazję w praktyce sprawdzić, jak działa system. W najbliższym czasie jednoślady pojawią się we wszystkich wyznaczonych punktach. Jednak na skorzystanie z nich musimy chwilę poczekać. Na przejażdżkę miejskim rowerem będziemy mogli wybrać się w drugiej połowie czerwca.

Ile zapłacimy za wypożyczenie jednośladu z systemu? Co ważne, cennik został tak przygotowany, aby pozwalał użytkownikom na bezpłatne przemieszczanie się na krótkich odcinkach, np. pomiędzy przystankami.

Jednorazowa opłata inicjacyjna wynosić będzie 19 zł. Następnie każdy z użytkowników będzie mógł za darmo wypożyczyć rower do 20 minut. Za pierwszą godzinę korzystania z roweru zapłacimy 50 gr. Kolejna godzina to koszt 1 zł, a jeszcze kolejna to 2 zł. Po tym czasie każda następna godzina kosztować nas będzie 3 zł.

Jak przyznaje wiceburmistrz Daniel Rak sama aplikacja również będzie rozbudowana. – Każdy będzie mógł np. siedząc w domu zarezerwować sobie taki rower na danej stacji, lub jadąc autobusem i chcąc przesiąść się na rower również może z tym 5-minutowym wyprzedzeniem dokonać takiej rezerwacji, żeby mieć pewność, że rower będzie na niego czekał po wyjściu z autobusu. Aplikacja powie nam także, za ile minut, poruszając się autobusem, dojedziemy na dany przystanek. Za jej pomocą sprawdzimy również, ile rowerów w danej chwili znajduje się na konkretnej stacji, ile z nich zostało zarezerwowanych czy za jaki czas te wypożyczone zostaną zwrócone. Sam rower także jest dosyć solidnie przygotowany. Jest wyposażony w kosz, są wykonane zabezpieczenia, jest oznakowany, łatwy w prowadzeniu i mam nadzieję, że spełni oczekiwania użytkowników.

Wkrótce rozpocznie się także akcja informacyjna odnośnie sposób wypożyczenia miejskich rowerów.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk