Poeci zawładnęli Szczecinkiem

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 17.06.2017 / Komentarze
Gala finałowa XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursy Poetyckiego im. Mieczysława Czychowskiego

Wywołują uśmiech, skłaniają do refleksji i zadumy, czasami zbyt dosłownie opisują otaczający świat, a czasami skrzętnie chowają go za garściami metafor. Przywołują obrazy z dzieciństwa, przypominają o niezrealizowanych planach i niewykorzystanych szansach, a niekiedy wręcz przeciwnie – przywołują wspomnienia szczęśliwych chwil zapewniając, że warto czekać na to, co jeszcze może się zdarzyć. Pewnym jest to, że nie można przejść obok nich obojętnie, bez zwolnienia kroku i pobudzenia wyobraźni. Tak było w piątkowy (16 czerwca) wieczór w kinie Wolność, gdzie obyła się gala finałowa XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursy Poetyckiego im. Mieczysława Czychowskiego.

Za jego sprawą do Szczecinka kolejny raz zjechali poeci z całego kraju, aby podzielić się z mieszkańcami oraz innymi pasjonatami wierszy swoją twórczością. Komisja konkursowa w składzie: Karol Maliszewski, Kazimierz Burnat i Mirosława Szychowiak zdecydowanie nie mieli łatwego zadania, bowiem na konkurs wpłynęło 2305 utworów poetyckich nadesłanych przez 325 autorów, którzy zmierzyli się ze sobą „na słowa” w trzech kategoriach - wiersze o tematyce dowolnej (1215 utworów), wiersze dla dzieci (820) oraz Poeta Regionu (50). W roli prowadzących piątkową galę wcielili się Katarzyna Balon oraz Andrzej Górka, który przypomniał publiczności słowa wypowiedziane odnośnie konkursu przez poetę Józefa Barana: „Wieczór finału Malowania Słowem, malowania poezją pięknych obrazów to właśnie Szczecinek. Szczecinek jest taką stolicą poetycką polski i dzięki temu pamięć o Mieczysławie Czychowskim nie zaginie”.

Kulminacją wieczoru było oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród najlepszym poetom. Zanim jednak to się stało mieliśmy okazję wysłuchać zwycięskich utworów. Burmistrz spośród wierszy wybranych przez Jury, Nagrodę Główną przyznał Agnieszce Marek (godło „Mysikrólik”). Tym samym dwie równorzędne drugie nagrody otrzymali Waldemar Remisiewicz z Bydgoszczy (godło „Amadeos”) oraz Anna Nawrocka z Zawidowa (godło „Rzaz po pile”). Nagrodę Starosty Powiatu Szczecineckiego, Krzysztofa Lisa w kategorii wiersze dla dzieci otrzymała Marzena Jaworska z Warszawy (godło „Katana”). Z kolei nagrodę Organizatora – Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku w kategorii POETA REGIONU otrzymuje Jadwiga Żonko ze Szczecinka (godło „Ka-pitan”). Zwieńczeniem tegorocznej gali był koncert grupy artystów z kręgu piosenki literackiej i poezji śpiewanej „Lubelska Federacja Bardów”.

Zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji z tego wydarzenia.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Marzena Góra/Andrzej Remus
Video, montaż: Andrzej Remus