Pomoc dla bezrobotnych pracowników firmy OPAK

• Tv
Miasto z Wizją / 17.10.2019 / Komentarze
Wiceburmistrz Maciej Makselon: Stosowne procedury są już wdrażane i wkrótce rozpocznie się wypłacanie środków

Jak informowaliśmy kilka dni temu Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przygotował projekt uchwały dotyczącej udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej na pomoc dla pracowników spalonego OPAK-u i LOPAK-u. Środki te mają trafić do tych osób, którym do tej pory nie udało się znaleźć zatrudnienia, przez co znajdują się w trudnej sytuacji. O szczegółach mówi wiceburmistrz Maciej Makselon.

- Gdy wydarzyła się ta tragedia burmistrz Daniel Rak bardzo szybko zareagował i przeznaczył z budżetu miasta kwotę 250 tys. zł na jednorazową zapomogę dla wszystkich pracowników spalonego zakładu mieszkających w Szczecinku. Zaapelował on również do samorządów, do związków i samorządowych instytucji wojewódzkich z prośbą o pomoc. I takie wsparcie od dość niewielkiej ilości samorządów otrzymaliśmy. Ubolewam jednak, że ta solidarność między samorządami nie jest taka, jak byśmy oczekiwali. Dlatego tym bardziej należy podkreślić i podziękować tym samorządom, które tego wsparcia udzieliły.

- W pierwszej kolejności na apel burmistrza odpowiedział marszałek Olgierd Geblewicz, który przekazał z Urzędu Marszałkowskiego 70 tys. złotych na pomoc dla pracowników spalonego zakładu – kontynuuje wiceburmistrz Maciej Makselon. Szybko zareagował również pan starosta Krzysztof Lis, który zaoferował 50 tys. zł pomocy. Ale również te mniejsze miejscowości okazały nam wsparcie. I ciepło się robi na sercu, gdy słyszy się o tym że, burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek przekazał 5 tys. złotych na pomoc, czy że Józef Piątek, burmistrz Morynia przekazał kolejne 3 tys. złotych. To jest bardzo budujące, że te mniejsze miejscowości okazały solidarność i udało się wyasygnować z ich niewielkich budżetów pieniądze na wsparcie. Za co wszystkim samorządowcom serdecznie dziękuję. To okazane wsparcie jest niezwykle ważne dla nas, jak i przede wszystkim dla pracowników spółek OPAK i LOPAK.

Wkrótce MOPS rozpocznie wypłacanie środków finansowych osobom bezrobotnym – mieszkańcom Szczecinka i zarazem byłym pracownikom wspomnianych firm. - Znakomita większość pracowników tych spółek znalazła pracę już w innych przedsiębiorstwach, ale część osób pracy nie znalazło i to ta grupa osób, która wymaga szczególnej pomocy. I ta pomoc zostanie im udzielona przez MOPS. Stosowne procedury są już wdrażane i wkrótce będzie możliwe rozpoczęcie wypłacanie tych środków dla osób, które takiego wsparcia potrzebują – dodaje wiceburmistrz.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk