Pomoc dla pracowników firm OPAK i LOPAK

Miasto z Wizją / 31.10.2019 / Komentarze
Otrzymają oni jednorazowe świadczenie w wysokości 1,7 tys. złotych

Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia jednorazowego świadczenia dla osób i rodzin zamieszkałych na terenie Miasta Szczecinek poszkodowanych w wyniku pożaru w firmie „OPAK”. Tym samym pracownicy wspomnianego zakładu mieli otrzymać wsparcie finansowe w wysokości 1200 zł. Kwota ta miała wesprzeć ich w najbliższym czasie, kiedy będą oni poszukiwali nowej pracy i zmieniali miejsce zatrudnienia. Dodajmy, że świadczenie to przysługuje każdemu pracownikowi niezależnie od dochodów.

Na dzisiejszej (31 października) sesji Rady Miasta radni zajęli się m.in. kwestią pomocy pracownikom spalonych zakładów OPAK i LOPAK. W myśl uchwały, którą radni przyjęli jednogłośnie, kwota wsparcia dla wspomnianych osób ma wynieść nie 1200 zł, ale 1700 zł. Jak czytamy w treści wspomnianej uchwały: Jednorazowe świadczenie w wysokości 1 700 zł przeznaczone jest na zaspokojenie bieżących potrzeb bytowych oraz wsparcie związane z uregulowaniem kwestii zatrudnienia.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in.: - 27 sierpnia 2019 r. Rada Miasta Szczecinek biorąc pod wzgląd szczególnie trudną sytuację osób i rodzin poszkodowanych na skutek pożaru firm „OPAK” Leopold Pączka Spółka jawna lub/i LOPAK Leopold Pączka podjęła uchwałę ustanawiając na rzecz poszkodowanych jednorazowe świadczenie w wysokości 1 200 zł na zaspokojenie ich bieżących potrzeb bytowych oraz wsparcie związane z uregulowaniem kwestii zatrudnienia przeznaczając na ten cel w budżecie Miasta Szczecinek na 2019 r. kwotę 250 000 zł.

- Jednocześnie na skutek starań Burmistrza Miasta Szczecinek chęć wsparcia poszkodowanych wyraziły również inne jednostki samorządu terytorialnego przeznaczając na ten cel środki finansowe w formie dotacji celowych z własnych budżetów, w tym m.in. Powiat Szczecinek na kwotę 50 000 zł. (…) Do dnia 16 października br. z wnioskiem o ww. świadczenie wystąpiły 172 osoby. Szacując, że liczba uprawnionych i zainteresowanych otrzymaniem ww. świadczenia może ostatecznie wynieść 177 osób, istnieje możliwość zwiększenia ustanowionego świadczenia na rzecz poszkodowanych do kwoty 1 700 zł (Wyliczenie: 177 osób x 1 700 zł = 300 900 zł, tj. 250 900 zł budżet Miasta Szczecinek + 50 000 zł budżet Powiatu Szczecinek) – czytamy dalej. - Za zasadnością takiego działania przemawia szczególnie fakt, że większość z tych osób i rodzin znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji biorąc pod wzgląd obecne wymagania i ograniczenia lokalnego rynku pracy oraz zbliżający się okres zimowy, w którym trudno również o dochody z prac dorywczych, a także fakt że wynagrodzenia większości z tych osób oscylują blisko minimalnego wynagrodzenia.

Dodajmy, że osoby, którym wcześniej przyznano to jednorazowe świadczenie w wysokości 1,2 tys. zł, otrzymają również dodatkowe 500 zł wyrównania.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk