Ponad 100 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.08.2023 / Komentarze
Czekamy na Szczecinek

System rekomendacji MPR zbiera świetne recenzje od turystów i cieszy się coraz większym zainteresowaniem lokalnych przedsiębiorców. Przed wakacjami zostało zarejestrowanych 17 nowych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Kolejnych pięć obiektów, w tym Morskie Centrum Nauki, jest w trakcie weryfikacji, więc w tym tygodniu liczba MPR na Pomorzu Zachodnim wzrośnie do 102!

MPR-y to miejsca, gdzie rowerzyści mogą przenocować, zjeść śniadanie, przechować bagaż, zrobić pranie czy wykonać proste naprawy. System rekomendacji takich obiektów, wyróżnianie ich na mapach (tradycyjnych i elektronicznych), oznaczanie tabliczkami czy naklejkami jest ułatwieniem dla podróżujących na rowerach. I reklamą dla przedsiębiorców czy instytucji działających w branży turystycznej.

- Na Pomorzu Zachodnim przybywa tras rowerowych i - dosłownie - z miesiąca na miesiąc przybywa Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Zgłaszają się kolejne obiekty noclegowe, sklepy, gastronomia, ale też punkty informacji turystycznej, muzea - wylicza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - System MPR napędza rozwój turystyki. Przynosi korzyści przedsiębiorcom i zwiększa atrakcyjność naszych tras, jeśli w ich pobliżu jest lepsza dostępność do usług, z których korzystają rowerzyści.

Marszałek Geblewicz kilka dni temu odwiedził jeden z serwisów rowerowych na szczecińskim Zakolu, by osobiście wręczyć certyfikat MPR. Przed tegorocznymi wakacjami w systemie rekomendacji Miejsc Przyjaznym Rowerzystom pojawiło się 17 nowych adresów, m.in. Centrum Informacji Turystycznej w Barlinku, restauracja w Połczynie-Zdroju, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, hotele w Świnoujściu. Międzyzdrojach, Darłowie, Mielnie, Karlinie, Moryniu, Jeżycach (gm. Darłowo), Osuchu (Gryfino). Na początku sierpnia zakończy się procedura certyfikacji kolejnych pięciu MPR-ów, wśród których są trzy obiekty noclegowe (Próchnowo, gm. Mirosławiec; Kaleńsko, gm. Boleszkowice; Stepnica), gospodarstwo rolne „Ślimak Szczeciński” oraz Morskie Centrum Nauki.

- Zarejestrowane będą już 102 MPR-y, ale takich miejsc, przyjaznych rowerowym turystom, jest na Pomorzu Zachodnim dużo więcej! Zachęcamy do rejestracji w systemie. Nabór odbywa się w trybie ciągłym i jest bezpłatny - przypomina marszałek Olgierd Geblewicz.

Szczegółowe informacje o warunkach naboru, formularz zgłoszeniowy, regulamin itd. znajdują się na:

https://turystyka.wzp.pl/system-rekomendacji-miejsc-przyjaznych-rowerzystom

Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: mpr@wzp.pl

MPR są weryfikowane pod względem formalnym, ale też podczas wizyt terenowych. Zespół Wdrożeniowy ds. Zespół Wdrożeniowy ds. Systemu Rekomendacji MPR tworzą pracownicy Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Biura ds. Komunikacji Rowerowej UMWZ.

Regionalne i lokalne MPR to nowość w Polsce, ale sprawdzona w wielu europejskich krajach. Nabór do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie zachodniopomorskim rozpoczął się w styczniu 2022 r. Ta inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego WZ ma na celu tworzenie coraz lepszych warunków do podróżowania po regionie na dwóch kółkach. Działania promocyjne, informacyjne czy szkoleniowe dot. MPR-ów służą rozwojowi turystyki i wsparciu lokalnego biznesu.

https://www.youtube.com/embed/CtQyJBDhzyo

Pomorze Zachodnie jest regionem przyjaznym rowerzystom, chętnie odwiedzanym przez miłośników aktywnego wypoczynku. Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego ma 1100 kilometrów, docelowo 1500 km. W realizacji (budowa od podstaw lub oznakowanie szlaku) jest 179 kilometrów.

Większość nowych inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85% finansowania zabezpieczają Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego.

Więcej informacji o trasach rowerowych:

www.rowery.wzp.pl

www.trasyrowerowe.wzp.pl

Info: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Foto: Sławomir Włodarczyk