Powiat ma budżet na przyszły rok

Miasto z Wizją / 19.12.2016 / Komentarze
Podczas ostatniej w tym roku sesji powiatowi radni 14 głosami „za” podjęli decyzję o jego uchwaleniu

W środę, 21 grudnia na ostatniej w tym roku sesji zebrała się Rada Powiatu. Zaplanowany porządek obrad liczył zaledwie kilka punktów, jednak z pewnością najważniejszym z nich było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia budżetu powiatu szczecineckiego na przyszły rok. Po dość gorącej dyskusji radni 14 głosami „za” zdecydowali o przyjęciu budżetu na 2017 rok. Czworo z nich wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy. Planowo przyszłoroczne dochody powiatu kształtować się będą na poziomie 100 698 874 zł, z czego 89 983 224 zł to dochody bieżące, a pozostałe blisko 11 mln zł  to dochody majątkowe. Z kolei wydatki przewidziane w przyszłorocznym budżecie opiewać mają na 100 637 112 zł. Tym samym w 2017 roku powiat będzie mógł pochwalić się nadwyżką w wysokości 61 762 zł. Docelowo środki te mają zostać zaciągnięte na spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu oraz pożyczek.

Nieco ponad 46 proc. przyszłorocznych dochodów powiatu pochodzić będzie z subwencji ogólnych. Z budżetu państwa otrzymamy zatem 46 mln 468 tys. i 903 zł. pozostałe środki to: ponad 10 proc. z dotacji celowych, blisko 13 proc. z udziału w podatku dochodowym i prawie 31 proc. z dochodów bieżących i majątkowych powiatu. Z kolei po stronie wydatków znalazły się: zobowiązania i wydatki bieżące (ponad 86 proc.) oraz wydatki majątkowe (blisko 14 proc.).

W budżecie na 2017 rok zaplanowano także szereg inwestycji, które zapewne ucieszą wielu mieszkańców miasta oraz powiatu. Wśród nich znalazły się m.in. przebudowa i modernizacja ul. Koszalińskiej (od ul. Wiatracznej do ul. Narutowicz), remont mostu w Gwdzie Wielkiej, a także kolejny etap budowy stadionu lekkoatletycznego na Świątkach. Nieco lepsze warunki będą mieli także uczniowie ZST oraz ZS nr 1 im. KEN, z myślą o których wyremontowane zostaną pokoje w internacie. Powiat udzieli także dotacji na przebudowę drogi pomiędzy Marcelinem a Godzimierzem, na przygotowanie lądowiska w Wilczych Laskach i budowę drogi na ul. Turystycznej.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk