Powiat ma projekt budżetu na 2017 rok

Miasto z Wizją / 21.11.2016 / Komentarze
Budowa stadionu, remont Koszalińskiej oraz renowacja stawu na Świątkach

Zarząd Powiatu Szczecineckiego przyjął projekt budżetu samorządu powiatowego na 2017 rok. Powiatowe dochody wyniosą blisko 100,7 mln zł. Z kolei po stronie wydatków zapisano kwotę 100,6 mln zł.

Pieniądze zostaną wydane na różne zadania związane z codzienną działalnością samorządu. M.in. kwota 1,88 mln zł zostanie przekazana na spłatę odsetek od wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych. Z kolei na ochronę zdrowia trafi nieco ponad 3,2 mln zł, a na pomoc społeczną ponad 8 mln zł. Powiat partycypować będzie również w działalności rodzin zastępczych - 4,36 mln zł oraz działalności placówek oświatowo - wychowawczych - 2,5 mln zł.

Największy wydatek samorząd powiatowy poniesie na utrzymanie i działalność placówek oświatowych. To kwota (w nią się wlicza również subwencję oświatową - dop. red.) ponad 32 mln zł.

Planowana nadwyżka budżetu Powiatu Szczecineckiego na 2017 r. wynosi 61 762 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę rat kapitałowych od wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek.

- Projekt budżetu Powiatu Szczecineckiego na 2017 rok zabezpiecza wykonywanie zadań własnych powiatu na odpowiednim poziomie. Jednakże ze względu na konieczność spłaty rat kapitałowych w kwocie 3 182 447 zł wynikających z wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek nie wszystkie zgłaszane przez jednostki potrzeby będą mogły być zrealizowane" - czytamy m.in. w projekcie.

Rzecz jasna, w przyszłym roku nie obędzie się bez inwestycji. Np. przebudowa i modernizacja ul. Koszalińskiej od ul. Wiatracznej do ul. Narutowicza kosztować będzie 500 tys. zł. Z kolei budowa stadionu lekkoatletycznego w sąsiedztwie Zespołu Szkół nr 6 na Świątkach - 3,83 mln zł (inwestycja sfinalizowana zostanie jesienią przyszłego roku).

Powiat zamierza też wesprzeć miasto i gminę przekazując 50 tys. zł na zadanie pn. "Przygotowanie do funkcjonowania lądowiska w miejscowości Wilcze Laski" (gmina Szczecinek) oraz kwotę 237 tys. zł na przebudowę ul. Turystycznej w Szczecinku (miasto). Samorząd zapewnił też środki finansowe w kwocie 120 tys. zł na zadanie inwestycyjne pn. "Renowacja stawu retencyjnego na Świątkach".

Będzie też moc mniejszych inwestycji, głównie w placówkach oświatowych, m.in. w Zespole Szkół Technicznych, I LO im. ks. Elżbiety czy też w Zespole Szkół nr 1 im. KEN.

Ogółem w projekcie budżetu Powiatu Szczecineckiego na zadania inwestycyjne zapisano kwotę ponad 13,8 mln zł.