Powstanie Szczecineckie Konsorcjum Zdrowia? Marszałek „na tak”

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 06.02.2020 / Komentarze
Władze samorządu województwa gotowe do rozmów o uczestnictwie w projekcie, ale pod pewnymi warunkami

Dziś (środa, 5 lutego) radny Sejmiku Woj. Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas spotkał się z przedstawicielami lokalnych mediów. W trakcie briefingu poruszył on temat, który od kilku miesięcy jest głośno komentowany w przestrzeni publicznej, czyli dotyczący obecnej sytuacji szczecineckiego szpitala. Radny Sejmiku odniósł się także do poniedziałkowej (3.02) sesji Rady Powiatu, w trakcie której radni poznali kilka informacji dotyczących wyniku audytu w spółce (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „W powiecie kolejne burzliwe dyskusje o szpitalu”).

- Chciałem podzielić się na sesji swoimi spostrzeżeniami i wyjść z pewną propozycją odnośnie próby przewartościowania nieco filozofii zarządzania szpitale. Niestety Przewodniczący Rady Powiatu pan Cezary Jankowski po raz kolejny uniemożliwił mi zabranie głosu na sesji Rady Powiatu. Cała sesja w moim przekonaniu miała charakter bardzo upolityczniony. Poprzez prowadzenie w taki sposób sesji i poprzez takie zachowania, jakie miały miejsce u poszczególnych przedstawicieli obozu rządzącego w starostwie, możemy mówić o tym, że sprawa szpitala jeszcze bardziej niestety jest upolityczniana. Wszystko to wyglądało jak sprawnie wyreżyserowany spektakl. Celem ten sesji w moim przekonaniu nie było tylko obiektywne przedstawienie sytuacji w szpitalu, ale przede wszystkim było to wymierzone jako atak polityczny na miasto i byłego burmistrza Szczecinka. Nie buduje to atmosfery do dalszych rozmów, do refleksji nad kondycją szpitala i próby znalezienia jakiegoś wyjścia z sytuacji – mówi radny Jakub Hardie-Douglas.

- Pan starosta kompletnie zapomniał referując wyniki audytu o tym, że przez ostatnie kilka dobrych lat, kiedy pan prezes Radosław Niemiec był prezesem szpitala, to starosta co roku podpisywał się pod absolutorium dla pana prezesa Niemca. Podpisywał również uchwały dotyczące sprawozdania z działalności zarządu spółki. I teraz próba przekonywania opinii publicznej, że pan starosta nie wiedział, co się dzieje w szpitalu, jest delikatnie mówiąc hipokryzją. To, co mnie najbardziej zdziwiło, to próba takiego przedstawienia sytuacji, które sugeruje, że problemy szpitala są wynikiem tylko i wyłącznie złego zarządzania. Oczywiście należy się również krytycznie odnieść do tej części audytu, która wskazywała pewne nieprawidłowości w zarządzaniu, bo to są fakty. Natomiast sytuacja szpitala nie wynika tylko i wyłącznie ze złego zarządzania. Dziewięć na dziesięć szpitali powiatowych jest zadłużonych.

Wspomniał on również m.in. o stale rosnących zadłużeniach szpitali powiatowych i nie tylko, a także o źródłach złej kondycji finansowej większości placówek medycznych w kraju oraz o wyraźnym deficycie lekarzy. Radny Jakub Hardie-Douglas zaapelował do starosty o podjęcie realnego dialogu pomiędzy miastem, powiatem i gminami i wspólnej próby oddłużenia placówki, a także zaproponował rozwiązanie, które pozwoliłoby szczecineckiemu szpitalowi wyjść „na prostą” przy współpracy z władzami województwa.

- Nie stać nas w tym momencie na to, aby w tej formule dalej finansować działalność szpitala. Wymaga ona dramatycznej zmiany. Trzeba przeorientować całkowicie podejście do finansowania naszego szpitala. Mamy świadomość, ze należy ten projekt kontynuować, nie ma innej drogi. Ale jedyna alternatywą jest stworzenie silnego, zdywersyfikowanego konsorcjum zdrowia. Miałoby ono polegać na tym, że do spółki, w której mamy dwóch współudziałowców – miasto i powiat, zostaną zaproszone pozostałe gminy z terenu powiatu szczecineckiego. To jest zadanie trudne, ale chciałbym, żeby zostało potraktowane poważnie, ponieważ nie ma alternatywy i innej drogi, do czasu, kiedy nie pojawią się realne instrumenty wsparcia ze strony państwa.

- Olbrzymią szansą dla nas jest wyrażenie wstępnej deklaracji woli, aby podjąć rozmowy o ewentualnym uczestnictwie w tym projekcie „Konsorcjum Zdrowia” przez władze samorządu województwa. Zostałem upoważniony przez marszałka Olgierda Geblewicza, aby przedstawić taką propozycję, przy oczywiście spełnieniu kilku warunków. Takim warunkiem jest z całą pewnością deklaracja ze strony wszystkich gmin z terenu powiatu, że dołączą do Konsorcjum Zdrowia. Drugim warunkiem brzegowym jest przedstawienie przez zarząd spółki sensowego, zweryfikowanego planu naprawczego. Jeżeli te dwa warunki zostaną spełnione, samorząd województwa rozpatrzy możliwość rozpoczęcia rozmów na temat ewentualnego udziału województwa w projekcie szpitalnym o roboczej nazwie „Szczecineckie Konsorcjum zdrowia”. Aby tak się jednak stało, musi być wola wszystkich stron. Deklaruję, że zrobię wszystko, aby do takich rozmów doprowadzić. Apeluję również do pana starosty – proszę dać szansę, aby z tego impasu wyjść. Jest gotowość zarówno władz samorządu wojewódzkiego, jak i władz miasta do tego, aby rozmawiać na temat tej formuły przebudowania całej szpitalnej struktury. Wykorzystajmy panie starosto swoje szanse. A taka szansa się nadarza – dodaje Jakub Hardie-Douglas.

Tekst, foto: Marzena Góra
Wideo: iszczecinek.pl