Poznaliśmy Wolontariuszy Roku 2017
- Tv
- Aktualności
Dla osób, które na co dzień niosą bezinteresowną pomoc innym, nie chcąc nic w zamian, największą nagrodą – jak sami wielokrotnie mówią – jest uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Jednak szczecineckim wolontariuszom zdecydowanie należy się nie tylko uznanie, ale także szczególne podziękowanie za ich pracę na rzecz innych. Aby uhonorować tych, którzy przez cały rok wspierają osoby potrzebujące pomocy w ciężkich chwilach czy trudnych wyzwaniach, jakie stawia przed nimi życie, od wielu już lat w Szczecinku przyznawane są wyróżnienia i nagrody za ich trud i bezinteresowne działania. Nie inaczej było również w tym roku. W czwartkowe (7 grudnia) popołudnie w szczecineckim ratuszu odbyła się coroczna uroczystość w trakcie której poznaliśmy tych najbardziej zasłużonych, którzy przez ostatni rok z potrzeby serca działali na rzecz innych osób.
To jest bardzo przyjemna uroczystość i co roku naprawdę bardzo się cieszę, że spotykam się z państwem - burmistrz Jerzy Hardie-Douglas zwrócił się do zebranych w ratuszowej sali gości. – Kiedy objąłem funkcję burmistrza w 2006 roku to wolontariat w Szczecinku właściwie dopiero raczkował. Ten ruch wolontarystyczny z roku na rok zaczynał pączkować. Naszym obowiązkiem, jako ratusza, było stworzenie ku temu jak najlepszych warunków. I myślę, że my te warunki stworzyliśmy.
- W Szczecinku generalnie jest taka fajna atmosfera. Wydaje mi się, że mieszkańców naszego miasta cechuje wyjątkowa empatia. Takie otwarcie na innych ludzi i próba zrozumienia ich potrzeb jest potrzebne do tego, aby właśnie działać w wolontariacie. Państwo to robicie, za co ogromnie wam dziękuję.
W tym roku kapituła konkursu obradowała w składzie: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Bała, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Dorota Patkowska, proboszcz parafii p.w. św Rozalii ks. Marek Mackiw, komendant Kręgu Instruktorskiego i zarazem instruktor Głównej Kwatery ZHP Maciej Grunt oraz dziennikarz Ryszard Bańka.
Podczas tegorocznej edycji konkursu zaszczytne i honorowe miano Wolontariusza Roku 2017 otrzymała Czesława Grzesińska ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet. – Trudno nie być pod wrażeniem pani zaangażowania w Stowarzyszeniu Aktywnych Kobiet, które dzięki takim wolontariuszom jak pani wspiera wiele wyjątkowych działań społecznych w naszym mieście – zwrócił się do laureatki tego wyjątkowego konkursu burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.
Tytuł Wolontariusza Roku 2017 otrzymała również Weronika Kniaź z Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej, która od wielu już lat czynnie udziela się w ramach szkolnego wolontariatu. Młoda mieszkanka od trzech lat także angażuje się w program „Starszy Brat, Starsza Siostra”, jak również w liczne projekty Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Stowarzyszenia ATUT oraz wiele imprez i akcji charytatywnych organizowanych w Szczecinku.
Kapituła Konkursu tradycyjnie postanowiła wyróżnić również trzech organizatorów wolontariatu. Wśród nich znalazły się: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Zdobywców Wału Pomorskiego za skuteczne promowanie wolontariatu dzieci i młodzieży; inicjatywę Foodsharing Polska – Jadłodzielnia Szczecinek za oddolne działanie budujące w pełni społeczny ruch wsparcia dla osób w potrzebie; Zarząd Oddziału Rejonowego w Szczecinku Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów za 60-letnią pracę społeczną i zaangażowanie w działania wolontarystyczne.
Tradycyjnie nie zabrakło również wyróżnień dla osób, które wykazały się ponadprzeciętnym zaangażowaniem i skutecznością w niesieniu pomocy innym. W konkursie Wolontariusz Roku 2017 doceniono także pracę wolontarystyczną Natalii Warzyńskiej z Zespołu Szkół nr. 1 im. KEN za zaangażowanie w rozwój wolontariatu młodzieżowego oraz wkład w organizację licznych inicjatyw. Kapituła konkursowa za całoroczne działania na rzecz innych wyróżniła także Zofię Marek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, która od 10 lat wspiera niepełnosprawnych i samotnych klientów MOPS-u.
Kolejne wyróżnienie przyznano Łukaszowi Spryszyńskiemu ze Szczecineckiej Grupy Motocyklowej, który zawsze z pozytywnym skutkiem zachęca motocyklistów do udziału w licznych charytatywnych przedsięwzięciach m.in. Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, MotoMikołaje czy MotoKropla. Ostatnie z wyróżnień otrzymał – najmłodszy w historii szczecineckiego konkursu nominowany wolontariusz – Jędrzej Gliszczyński, na co dzień uczeń Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego za dotychczasową, trzyletnią już działalność wolontarystyczną oraz wspieranie niepełnosprawnego kolegi ze szkolnej ławy.
Dodajmy, że tego dnia swoją odsłonę miała wystawa fotograficzna „Zakręceni dla społeczności” współtworzona przez społeczników i wolontariuszy opowiadająca o najciekawszych działaniach społecznych w Szczecinku. Przez kolejny tydzień wystawa będzie dostępna szerokiej publiczności na dziedzińcu ratusza.
Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra