Program "Gość Wydarzeń" z udziałem szczecineckiego parlamentarzysty

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 14.09.2021 / Komentarze
Poseł Jerzy Hardie-Douglas: PiS doprowadził do zapaści systemu ochrony zdrowia

Dziś (poniedziałek, 13 września) gośćmi redaktora Bogdana Rymanowskiego w stacji Polsat i Polsat News (na żywo) byli poseł Jerzy Hardie-Douglas i senator Stanisław Karczewski (obaj lekarze medycyny).

Panowie dyskutowali o aktualnej sytuacji w służbie zdrowia. Przede wszystkim o protestach lekarzy i pielęgniarek. Ich głównymi postulatami są dofinansowanie szpitali i podwyżka płac dla pracowników ochrony zdrowia.

Jerzy Hardie-Douglas z PO przekonywał, że "mamy zapaść systemu ochrony zdrowotnej". Zdaniem Stanisława Karczewskiego z PiS służba zdrowia "radzi sobie bardzo dobrze", choć "potrzebuje dofinansowania, reorganizacji i wzmocnienia kadrowego".

- Słyszałem, że są próby uspokojenia tej sytuacji - przyznał Jerzy Hardie-Douglas. Jak mówił, "nie wierzy w wyliczenia przygotowane przez PiS", według których, aby spełnić żądania medyków potrzeba ok. 100 mld zł.  

Jerzy Hardie-Douglas ocenił, że mamy zapaść systemu ochrony zdrowotnej, do której PiS przyłożył rękę.

- PiS ignorował różnego rodzaju apele o to, żeby w pierwszej kolejności przeszacować procedury medyczne. Od tego wszystko wychodzi. Szpitale muszą zapłacić lekarzom, pielęgniarkom z tego, co zarobią. Jeżeli do każdej procedury dokładają, to z czego mają płacić - zastanawiał się szczecinecki parlamentarzysta.

Nasz poseł mówiąc o finansowaniu służby zdrowia, przywołał Hiszpanię. - Hiszpania, która ma 8 mln mieszkańców więcej niż Polska, wydaje na opiekę zdrowotną cztery razy więcej pieniędzy - zaznaczył.

- Nie chce porównywać się z Niemcami. Gdy my wydawaliśmy 25 mld zł, to w tym czasie Niemcy wydawali 250 mld. To są takie różnice - podkreślał. 

Na zarzuty posła PO odpowiadał senator PiS. - Polska służba zdrowia na pewno potrzebuje dofinansowania, reorganizacji, wzmocnienia kadrowego, ale to są świetni lekarze, świetne pielęgniarki i (służba zdrowia - red.) radzi sobie bardzo dobrze - ocenił Stanisław Karczewski, podkreślając, że "przeszliśmy przez niezwykle trudny okres pandemii".

Zapis wideo audycji dostępny tutaj:

https://www.polsatnews.pl/program/gosc-wydarzen/

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-13/karczewski-i-hardie-dougl...

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk