Przebudowa ul. Turystycznej. Znamy szczegóły inwestycji

Miasto z Wizją / 03.11.2016 / Komentarze
Koszt ponad 1,2 mln zł z dofinansowaniem

O tym, że ulica Turystyczna w 2017 roku będzie przebudowywana, pisaliśmy w sierpniu br. Jest już pewne, że inwestycja znajdzie się w budżecie miasta na 2017 rok. Na ten temat rozmawialiśmy z wiceburmistrzem Danielem Rakiem.

- Dofinansowanie tej inwestycji to dla nas bardzo dobra wiadomość - mówi "Miastu z Wizją" D. Rak. - Skutecznie aplikowaliśmy do "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019" (byłe "schetynówek" - dop. red.). Jesteśmy już przygotowani do realizacji tego zadania, teraz czekamy na prowizorium budżetowe na 2017 rok. Wówczas rozpiszemy postępowanie przetargowe.

- Ulica Turystyczna to taki swoisty drogowy bajpas łączący ulicę Trzesiecką z małą obwodnicą Szczecinka w ciągu drogi wojewódzkiej nr 172. Trakt wiedzie w sąsiedztwie dużej firmy budowlanej Wektra położonej tuż po sąsiedzku przy ul. Radosnej. Obecnie ulica Turystyczna jest drogą gruntową uczęszczaną nie tylko przez mieszkańców Trzesieki, ale też przez ciężki sprzęt budowlany. Stąd dość dużo dziur i wgłębień.

- Po jednej stronie ulicy zbudujemy chodnik, który będzie pełnił również rolę ścieżki rowerowej. Trakt zostanie oświetlony. Z pewnością po oddaniu ul. Turystycznej - już asfaltowej - do użytku ograniczymy ruch kołowy w obrębie osiedla Trzesieka - podkreśla D. Rak.

Szczecinek z planami przebudowy ul. Turystycznej znalazł się na liście rankingowej dofinansowania dla 36 projektów w ramach wspomnianego wyżej "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019". Nasz projekt jest na 23 miejscu. Opiewa na kwotę 1,126 mln zł, a dofinansowanie to 563 tys. zł. Zadanie inwestycyjne nosi nazwę: "Budowa drogi gminnej nr 357015Z, ul. Turystyczna w Szczecinku”.

Jeżeli chodzi o cel i zakres projektu, to obejmuje on budowę z odwodnieniem i oświetleniem ulicy. Z kolei planowany zakres robót obejmuje:

- budowę jezdni i chodników (chodnik dla ruchu pieszych i rowerów),

- usunięcie kolizji z istniejącym zagospodarowaniem i uzbrojeniem,

- regulację pasa drogowego.

W projekcie przyjęto szerokość jezdni ulicy 5,5 m i 6 m na odcinku od ul. Radosnej do Trzesieckiej. Jednostronny chodnik 2,5 m po stronie zachodniej zostanie dostosowany również do ruchu rowerów. Na odcinku od ul. Trzesieckiej do Radosnej zostanie wybudowany drugi chodnik o szer. 2 m po stronie prawej (wschodniej). Będą też zjazdy do istniejącej zabudowy i na działki w miejscu zjazdów istniejących.

Projekt obejmuje też budowę oświetlenia ulicznego na całej długości trasy, w tym 12 słupów oświetleniowych.

Na projektowanym obszarze nie przewiduje się sadzenia drzew i krzewów. Odtworzone zostaną natomiast trawniki.