Przed laty wieża ciśnień, teraz zabytek, będzie planetarium

• Tv
Miasto z Wizją / 01.09.2017 / Komentarze
Przetarg po raz drugi

O tym, że miasto zdecydowało o rozpisaniu przetargu na adaptację byłej wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne i planetarium, pisaliśmy w rozmowie z burmistrzem Jerzym Hardie-Douglasem w artykule:

Wczoraj (czwartek 31.08) ratusz zdecydował o powtórzeniu procedury przetargowej. Powód? W pierwszym przetargu nie wpłynęły żadne oferty.

Zasady nie zmieniają się, natomiast cześć terminów realizacji inwestycji ulega modyfikacji. Zadanie nosi nazwę: "Odrestaurowanie zabytkowej wieży ciśnień z adaptacją obiektu na obserwatorium astronomiczne wraz z planetarium”. Ubiega się ono o dofinansowanie z Unii Europejskiej, w ramach Działania 4.1 Dziedzictwo kulturowe, Regionalnego Programu

Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Planuje się, że przebudowa zabytku zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza to będą prace budowlane, m.in. winda, schody i dobudowa elementów zewnętrznych, czyli planetarium. Druga część to zakup osprzętu i wyposażenia obiektu.

W przyszłym obserwatorium astronomicznym znajdzie się m.in.: rozsuwana kopuła z teleskopem, stacja pogodowa i stacja bolidowa do rejestracji ruchu meteorytów, taras widokowy, pomieszczenia przeznaczone na szkolenia z astronomii, na spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nieba. U stóp wieży stanie planetarium.

Przyszli wykonawcy inwestycji mają czas na złożenie swoich ofert do 21 września br. Roboty powinny ruszyć w październiku. Termin sfinalizowania inwestycji nie uległ zmianie - 20 października 2018 roku. Cena inwestycji będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu.

Ponad 100-letnia wieża wodociągowa (jej budowę zakończono w 1912 roku) stojąca na wzgórzu przy ul. Wodociągowej "pozbyła" się kopuły, grzybka i ponad 20-tonowego zbiornika, w którym przed laty gromadzono wodę i stamtąd zasilano nią miejskie wodociągi, 2 października 2012 roku. Z rąk prywatnego przedsiębiorcy odkupiło go miasto. I tak stoi do dziś.

Tekst i foto główne: Sławomir Włodarczyk

Video/rendery: Projekt - Urząd Miasta