Przegubowiec na ulicach Szczecinka radzi sobie dobrze

Miasto z Wizją / 23.07.2020 / Komentarze
Tomasz Merk, prezes KM: Jest lepiej, niż się spodziewaliśmy. Na pewno będziemy z tego wyciągać wnioski

W minionym tygodniu do Szczecinka przyjechał nowy autobus. Tym razem jest to jednak blisko 19-metrowy autobus przegubowy. Nowy pojazd będzie testowany przez Komunikację Miejską. Przewoźnik chce sprawdzić, jak poradzi sobie na naszych ulicach, zwłaszcza w dość newralgicznych miejscach, jak ostre zakręty, małe ronda czy zatoczki. Okazuje się, że z wszelkimi przeszkodami radzi sobie nadzwyczaj dobrze.

- Radzi sobie lepiej, niż się spodziewaliśmy. Na pewno będziemy z tego wyciągać wnioski – mówi nam Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej. – We wtorek jeździliśmy tym autobusem do północy żeby zobaczyć, jak się spisuje. I nie miał żadnych większych problemów podczas jazdy po ulicach naszego miasta. Oczywiście są miejsca, gdzie kierowca musi zwrócić większą uwagę na okolicę. Mam na myśli na przykład wjazd z ulicy Kościuszki w ul. Myśliwską. To jest takie dość newralgiczne miejsce.

- Na naszych rondach autobus także radzi sobie bardzo dobrze. Muszę przyznać, że radzi sobie lepiej, niż się spodziewaliśmy. W środę pojechał na trasę już w dzień i obsługiwał linię nr 2 wożąc pasażerów. Kierowcy również mówią, że dobrze im się jeździ takim przegubowym autobusem i nie odnotowali żadnych większych problemów. Wszyscy byliśmy zaskoczeni, że tak fajnie wchodzi w te nasze zakręty. Oczywiście kierowcy muszą się też do pewnych rzeczy przyzwyczaić. Ale jest lepiej niż się spodziewaliśmy. To dobra wiadomość – dodaje nasz rozmówca.

Testowany przez Komunikację Miejską przegubowy autobus, który już można spotkać na ulicach Szczecinka, liczy prawie 19 metrów długości, ma ponad 2,5 metra szerokości i prawie 3 metry wysokości. Jednorazowo może przewieźć ponad 160 osób. Do dyspozycji pasażerów jest blisko 50 miejsc siedzących. Autobus jest trzyosiowy i waży 25 ton.

- Z pewnością przydałby się nam taki autobus, szczególnie do obsługi linii obłożonych pasażerami w czasie porannego szczytu i po zakończeniu pracy - mówi burmistrz Daniel Rak. - Jestem za tym, żeby taki autobus jeździł po Szczecinku. Ale to wszystko jeszcze przyszłość. Musimy się zastanowić m.in. w jaki sposób zoptymalizować nasze trasy autobusowe i rozkłady jazdy.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk