Przegubowiec spodobał się pasażerom i kierowcom

Miasto z Wizją / 20.08.2020 / Komentarze
Prezes KM Tomasz Merk: Na naszych ulicach pojazd radzi sobie dobrze. Nie mamy też żadnych uwag co do jego działania technicznego

W połowie lipca do Szczecinka przyjechał nowy autobus. Tym razem jest to jednak blisko 19-metrowy autobus przegubowy. Nowy pojazd od kilku tygodni jest testowany przez Komunikację Miejską. Przewoźnik chce sprawdzić, jak tak duży autobus poradzi sobie na naszych ulicach, zwłaszcza w dość newralgicznych miejscach, jak ostre zakręty, małe ronda czy zatoczki. Okazuje się, że z wszelkimi przeszkodami radzi sobie nadzwyczaj dobrze.

- Z naszych obserwacji wynika, że tu w Szczecinku spisuje się on bardzo dobrze – mówi nam Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej. – Baliśmy się, że nie w niektórych miejscach będzie możliwości przejazdu tym autobusem, jednak radzi on sobie dobrze na różnych zakrętach czy rondach. Oczywiście są miejsca, gdzie kierowca musi zwrócić większą uwagę na okolicę. Mam na myśli na przykład wjazd z ulicy Kościuszki w ul. Myśliwską. To jest takie dość newralgiczne miejsce. Ale i ten skręt już mamy opanowany. Ten autobus przegubowy zachowuje się właściwie tak samo jak nasze pojazdy 12-metrowe. To znaczy, że jeśli na skrzyżowaniu też znajduje się jakiś pojazd, to ten autobus ma problem z wjechaniem. Ale to tak samo, jak każdy nasz inny autobus 12-metrowy.

- Nie mamy też żadnych uwag co do działania technicznego tego autobusu. Autobus się ludziom podoba. I powiem szczerze, że nam jako Komunikacji Miejskiej też się podoba zarówno od strony eksploatacyjnej, jak i od strony funkcjonalnej. Wydaje nam się, że to byłoby świetne rozwiązanie dla tych linii przede wszystkim szczytowych, ale i całodziennych, przede wszystkim na trasach linii nr 1 i nr 2.

Testowany przez Komunikację Miejską przegubowy autobus, który już można spotkać na ulicach Szczecinka, liczy prawie 19 metrów długości, ma ponad 2,5 metra szerokości i prawie 3 metry wysokości. Jednorazowo może przewieźć ponad 160 osób. Do dyspozycji pasażerów jest blisko 50 miejsc siedzących. Autobus jest trzyosiowy i waży 25 ton.

- Dostajemy też informacje od pasażerów i z tych opinii wynika, że przegubowiec wszystkim się podoba. Nawet jak sam nim jeździłem to jedna pani była zachwycona tym, że wreszcie coś takiego się pojawiło dużego. Autobus jest fajny, dobrze się prowadzi. Nie mamy też żadnych krytycznych uwag od kierowców. Na początku niektórzy trochę się bali go prowadzić, bo jednak jest on dłuższy, ale teraz ustawia się kolejka i kierowcy chcą nim jeździć – dodaje nasz rozmówca.

Autobus przegubowy będzie można spotkać na ulicach naszego miasta do 9 września. Wtedy też Komunikacja Miejska zakończy testy.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk