Przejrzyj na oczy. WOŚP zagra w Szczecinku

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.10.2021 / Komentarze
To już 30 Finał. Spotkamy się 30 stycznia 2022 roku

Tym razem to szeroko pojęta okulistyka dziecięca będzie tematem przewodnim Finału WOŚP. Jubileuszowa zbiórka odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. W Tuszynie pod Łodzią - przy okazji spotkania ze Sztabami działającymi w ramach Finału - Jurek Owsiak zdradził szczegóły dotyczące zbliżającej się akcji. 

30 jubileuszowa, "Orkiestra" zabrzmi dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce.

Oficjalna rejestracja lokalnych zbiórek ruszy 11 października, rekrutacja wolontariuszy ruszy 8 listopada. 

- Cel zbiórki ogłosiliśmy w Tuszynie, gdzie spotkaliśmy się z kilkudziesięcioma Sztabami z Polski (a także jednym zagranicznym - z Malmo), by podzielić się doświadczeniami z minionych lat oraz poznać zasady obowiązujące organizatorów lokalnych działań podczas 30. Finału - mówił m.in. Jurek Owsiak.

W trakcie briefingu Jurek Owsiak zaprezentował również charakterystyczną bojkę ratowniczą, którą David Hasselhoff, gwiazdor serialu "Słoneczny Patrol", przekazał prezydentowi Jeleniej Góry, Jerzemu Łużniakowi, z przeznaczeniem na aukcję Allegro dla WOŚP.

Jaki sprzęt będzie kupować Orkiestra?

Wśród urządzeń, które najczęściej wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, znajdują się m.in. oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne.

Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji. 

Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej. 

Tekst (opracowanie): Sławomir Włodarczyk

Foto główne: Stanisław Wadas - WOŚP