Przez pół roku RCEE odwiedziło blisko 6 tysięcy gości

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 14.03.2017 / Komentarze
Niewykluczone, że w placówce powstanie także szkolna bursa

Odwiedziny w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej to nie lada atrakcja dla najmłodszych, którzy chętnie korzystają z wszystkich edukacyjnych, interaktywnych stanowisk, z zaciekawieniem poznając świat fauny i flory. To także wyzwanie dla nieco starszych gości, którzy podczas wspólnej zabawy z dziećmi mogą zweryfikować swoją wiedzę o otaczającej nas przyrodzie. Tego typu wizyt w ostatnich dwunastu miesiącach zdecydowanie nie brakowało.

1 kwietnia minie rok, odkąd placówka rozpoczęła swoje funkcjonowanie. To dobry moment, na podsumowanie tego, co działo się w RCEE w tym czasie. – Do końca sierpnia 2016 r. trwały jeszcze cały czas prace. Wyposażane były sale dydaktyczne, ale także w ramach wygospodarowanych w budżecie jednostki oszczędnościach zrealizowaliśmy inwestycje polegające na zakupie i montażu nagłośnienia i rzutnika multimedialnego w sali audiowizualnej, montaż systemu antywłamaniowego oraz uporządkowania sieci teletechnicznych – podsumowuje w rocznym sprawozdaniu placówki Radosław Wąs, dyrektor RCEEiRJ.

- Od sierpnia do września trwała także intensywna akcja promocyjna. Osobiście pojawiłem się z informacją w każdej ze szkół. Trwała także rekrutacja dzieci do sekcji działających w Centrum Edukacji Ekologicznej. Do końca roku przejęliśmy także sprzęt, który był własnością powiatu szczecineckiego, a który użytkowała Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna. Sprzęt ten jest jednak w złym stanie technicznym, dlatego w tym roku zaplanowaliśmy w budżecie jednostki środki na przeprowadzenie remontów jednostek, które planujemy wykorzystać w ramach zajęć z młodzieżą.

Dodajmy, że oprócz zajęć edukacyjnych przygotowanych dla zwiedzających, odbywają się tu także spotkania dla tych, którzy regularnie odwiedzają placówkę w ramach zajęć w sekcjach m.in. Młodego Odkrywcy, żeglarskiej, wędkarskiej, nart wodnych i wakeboardu. Ponadto w tym miesiącu swoja działalność rozpocznie tu także sekcja turystyczno-krajoznawcza. W zajęciach w ramach sekcji cyklicznie uczestniczy łącznie 106 dzieci i młodzieży. Jak wynika z prowadzonych przez pracowników RCEE statystyk, od początku funkcjonowania do końca grudnia minionego roku obiekt gościł 4410 osób (w tym 948 dorosłych) w ramach różnego rodzaju zajęć i spotkań. Ponadto 1454 mieszkańców i przyjezdnych gości skorzystało z możliwości indywidualnego zwiedzania sal edukacyjnych. Tym samym ośrodek w niespełna rok gościł 5863 dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Z kolei w 2017 roku w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej szykują się kolejne zmiany. Jednym z celów na najbliższe miesiące jest rozwinięcie współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim oraz z Politechniką Koszalińską oraz innymi uczelniami wyższymi. W planach jest także wyposażenie specjalistycznego laboratorium analitycznego, jak również wyposażenie sali doświadczalnej i wystawowej prezentującej bioróżnorodność, a także doposażenie sali doświadczalnej i wystawowej odnawialnych źródeł energii.

Jeśli uda się pozyskać środki z WFOŚiGW zrealizowane zostaną tu także trzy duże projekty edukacyjne (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Oferta RCEE ma być jeszcze bardziej atrakcyjna"). Oprócz tego placówka planuje utworzenie szkolnej bursy dysponującej 25 miejscami dla uczniów m.in. I LO im. ks. Elżbiety. – Pozwoli to na lepsze wykorzystanie bazy noclegowej poza sezonem letnim. Stworzenie bursy na części miejsc noclegowych, jakimi dysponuje placówka, umożliwi przyjmowanie w trakcie roku szkolnego uczestników „zielonych szkół” i innych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem placówki – dodaje Radosław Wąs.

Trzeba przyznać, że plany RCEE na najbliższe miesiące są dość obszerne. Jednak to, czy uda się je zrealizować, będzie zależało m.in. od powiatowych radnych, którzy będą musieli w tej sprawie podjąć stosowne uchwały.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk