Przy węźle "Szczecinek-Wschód" powstanie motel dla kierowców

Miasto z Wizją / 09.11.2016 / Komentarze
Miasto sprzedało działkę, Kronospan kupił i już planuje inwestycje

W ubiegłym tygodniu za ponad 4,7 mln zł netto miasto sprzedało jedenaście działek (jako całość) położonych przy ul. Leśnej w sąsiedztwie przyszłej obwodnicy Szczecinka (Węzeł "Szczecinek-Wschód), w ciągu drogi ekspresowej S11.

Jak się dowiedzieliśmy, nabywca miejskich włości - firma Kronospan zamierza tam wybudować motel dla kierowców tirów oraz (niewykluczone) stację paliw.

Do rekordowo wysokiej, finansowej transakcji odniósł się w rozmowie z "Miastem z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Powiem szczerze, optymistycznie zakładałem, że do takiej sprzedaży dojdzie - ujawnia nam burmistrz. - Tym bardziej, że taką transakcję, tak dużą, a chodzi tu o kwotę blisko 5 milionów złotych, przygotowuje się miesiącami, a nie z dnia na dzień. Potencjalny kupiec też musi się przygotować do takiej operacji, wszystko dokładne przeanalizować i upewnić się czy po prostu mu się to opłaca.

Jak podkreślił nasz rozmówca, nie jest tajemnicą, że miejskie grunty nabyła firma Kronospan.

- Oczywiście na transakcję firma musiała uzyskać zgodę właściciela - mówi burmistrz. - Ja byłem informowany, że oni się przymierzają do kupna tej działki i na podstawie tych informacji myśmy uruchomili wycenę gruntów i cały proces sprzedaży. Jednak zawsze jest jakaś niepewność, że w ostatniej chwili potencjalny kupiec się wycofa. Wierzyłem jednak, że oni to kupią. W związku z tym te pieniądze, które teraz do nas spłynęły, uwzględniłem w przyszłorocznym budżecie miasta. Gdyby oni tego nie kupili, to bylibyśmy w "czarnej dziurze" i musielibyśmy w przyszłym roku zrezygnować z części inwestycji lub brać kredyty. Teraz dzięki transakcji, wszystko wskazuje na to, że nie będziemy brać kredytów.

- Budowa obwodnicy Szczecinka rozpocznie się w lutym 2017 roku. Przyszłe wschodnie obejście miasta pobiegnie w sąsiedztwie wspomnianej działki. Stąd firma ma pomysły na wykorzystanie tych gruntów. Z tego, co wiem, chcą tam zbudować motel dla kierowców tirów, być może stację paliw.

Burmistrz powiedział nam też, że jest bardzo zadowolony z transakcji. Jak podkreślił nie chodzi tu tylko wyłącznie o pieniądze.

- To dość trudny teren i z pewnością byłby trudno zbywalny - podkreśla nasz rozmówca. - Natomiast dla Kronospanu teren jest atrakcyjny, bo łączy się z ich gruntami, a co najważniejsze leży w sąsiedztwie przyszłej obwodnicy Szczecinka. Stąd też z tej transakcji obopólne zadowolenie.

Nasz rozmówca ujawnił nam również, że terenami Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Koszalińskiej interesują się różne firmy.

- Mamy zapytanie o działkę leżącą na tym terenie - mówi burmistrz. - Nie jest, zatem wykluczone, że w przyszłym roku dojdzie do sprzedaży 10 hektarów gruntu na byłej strzelnicy wojskowej. Cieszy mnie to, że wszystko idzie dobrze i ta inwestorska kula śnieżna zaczyna się rozpędzać. Mówię tu przede wszystkim o Klastrze Meblowym. Niebawem będziemy mieli obwodnicę i autostradę z Koszalina do Bobolic i później do Szczecinka. Miasto będzie coraz lepiej skomunikowane i każdy, kto kupi powojskowe tereny z pewnością zrobi dobry interes.