Przyśpieszona lekcja historii

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.04.2016 / Komentarze
„Wielcy Polacy” na płaskorzeźbach Stanisława Graczyka

Takich tłumów w szczecineckim Muzeum Regionalnym nie było już dawno. Tym razem jednak, oprócz mieszkańców, udział w wystawie wzięli także znamienite postacie, znane nam przede wszystkim z kart podręczników do historii. W czwartek, 7 kwietnia odbył się wernisaż wystawy prac Stanisława Graczyka, zatytułowanej „Wielcy Polacy”. W jej trakcie goście, którzy tego dnia postanowili odwiedzić muzeum, z zapartym tchem przyglądali się i podziwiali płaskorzeźby przedstawiające sylwetki ludzi zasłużonych dla naszego kraju, znanych polityków czy artystów. Autor – Stanisław Graczyk – pochodzi z Osieciny, jednak całe dorosłe życie spędził właśnie nad Trzesieckiem, gdzie nie tylko mieszkał, ale także w swoim warsztacie tworzył niesamowite dzieła.

- Patrząc na te prace nie muszę nawet mówić, jak ich wykonanie było mozolne, trudne i czasami niewdzięczne. Każdy, oglądając je, sam jest w stanie ocenić ten wysiłek pracy, który został włożony, aby przygotować te dzieła – powiedział podczas oficjalnego otwarcia wystawy Ireneusz Markanicz, dyrektor muzeum. - Z jednej strony wydaje się, że amator to ktoś, kto przyjdzie, „spaprze” i pójdzie. Nieprawda. Amator to ktoś, kto kocha to, co robi i tworzy z miłością. W tym waśnie widać tę niesamowitą miłość do sztuki.

Czwartkowa wystawa była pod każdym względem wyjątkowa. To za sprawą m.in. zgromadzenia w sali wystaw czasowych ogromnej wręcz ilości dzieł, z których każde przykuwało wzrok i zatrzymywało na chwilę wszystkich zwiedzających. A ci zdecydowanie dopisali – takiej frekwencji każdy z twórców mógłby pozazdrościć panu Stanisławowi. Jednak tym, co zdecydowanie wyróżniało to spotkanie ze sztuką był fakt, ze sam autor zachęcał wszystkich do… dotykania eksponatów. Jak przyznał, sztukę należy odbierać wszystkimi zmysłami. Tu oprócz wzroku i dotyku, mogliśmy polegać także na węchu, bowiem wszystkie obrazy zostały zabezpieczone specyfikami, które w efekcie dały przydymiony kadzidlany zapach unoszący się w muzealnych salach.

Przyśpieszona lekcja historii – tak w skrócie można opisać prace pana Stanisława Graczyka. Jego rzeźby to podróż przez najważniejsze wydarzenia dla naszego kraju oraz osoby, które na zawsze zmieniły bieg dziejów. Szczecinecka wystawa została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to prezentacja pocztu królów Polski, z kolei druga uwzględnia m.in. wielkich dowódców, polityków oraz osoby znane ze świata nauki, sztuki czy literatury.

Prace pana Stanisława Graczyka można obejrzeć w Muzeum Regionalnym do 5 maja

Tekst, foto: Marzena Góra