Publikujesz prywatne zdjęcia na Facebooku? Uważaj, „Temat” może je wykorzystać!

Miasto z Wizją / 21.05.2019 / Komentarze
Takie stanowisko zajął dziś koszaliński Sąd Okręgowy. Oznacza to zielone światło dla publikowania przez media prywatnych zdjęć mieszkańców

Dziś (21.05) w koszalińskim Sądzie Okręgowym zapadł dość niepokojący wyrok, który powinien skłonić mieszkańców Szczecinka do przyjrzenia się swoim kontom na Facebooku. Zdaniem sądu bowiem media mają prawo wykorzystać wasze zdjęcia i opublikować je na swoich portalach, robiąc jednocześnie z prywatnych wydarzeń z życia mieszkańców medialna sensację.

O co chodzi? W minionym roku  „Temat Szczecinecki” opublikował prywatne zdjęcie nowonarodzonego dziecka Jakuba i Joanny Hardie-Douglasów. Mały Jurek Hardie-Douglas zaledwie kilka dni po narodzinach został medialną „maskotką” i „gwiazdą” artykułu opublikowanego przez redakcję „Tematu”. Redakcję, która nie uzyskała zgody rodziców dziecka na publikowanie jego wizerunku w mediach i która wspomniane zdjęcia zwyczajnie skopiowała z prywatnych profili rodziców dziecka.

Jak się jednak okazuje, sąd nie zauważył w tym działaniu nic złego i oddalił powództwo rodziców dziecka o naruszenie jego dóbr osobistych. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to zielone światło dla publikowania przez media zdjęć mieszkańców zamieszczanych  na ich profilach na Facebooku i robienia z ich życia taniej medialnej sensacji. Dlatego zachęcamy mieszkańców, którzy chcą chronić wizerunek swoich pociech, do ustawienia zamieszczanych na Facebooku zdjęć jako prywatne.

- Sąd oddalił powództwo pana Jakuba Hardie-Douglasa, pani Joanny Hardie-Douglas i małoletniego Jerzego Hardie-Douglasa wobec „Tematu Szczecineckiego” w zakresie wykorzystania wizerunku małoletniego na portalu „Tematu” - mówi nam mecenas Piotr Tomaka-Wacławski. - Zdaniem sądu w sytuacji, gdy zdjęcie małoletniego ukazało się na profilu otwartym na Facebooku, to oznacza to dorozumianą zgodę do wykorzystania tego wizerunku w każdym zakresie na każdej płaszczyźnie. My z takim stanowiskiem się nie zgadzamy. W związku z tym złożymy wniosek o pisemne uzasadnienie tego wyroku i rozważymy możliwość apelacji celem ochrony wizerunku małoletniego.

Przypomnijmy, że po skopiowaniu bez zgody i opublikowaniu przez „Temat Szczecinecki” zdjęcia dziecka, Jakub Hardie-Douglas w dosadny sposób skomentował zachowanie redaktorów: - Zdjęcia te zostały wykorzystane bezprawnie, bez naszej zgody i wiedzy i pochodziły z prywatnych profili społecznościowych naszej rodziny. Redakcja „Tematu Szczecineckiego”, znana ze swojej tendencyjności, manipulowania faktami oraz rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, tym razem po raz kolejny złamała standardy dziennikarskiej przyzwoitości. Publikując zdjęcia naszego dziecka wkroczyła w prywatne życie naszej rodziny, nadając osobistym wydarzeniom charakter publiczny.

Ta wypowiedź (oraz zapowiedź rodziców dochodzenia praw małego Jurka w sądzie) nie spodobała się redakcji „Tematu Szczecineckiego”, która nie mając sobie nic do zarzucenia najwyraźniej w odwecie pozwała Jakuba Hardie-Douglasa oskarżając go o naruszenie dóbr osobistych redakcji  i domagając się zadośćuczynienia. Sąd oddalił powództwo redakcji w całości. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. /zr/