Rada Miasta nie rozpatrzy petycji w sprawie technologii 5G

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 21.08.2020 / Komentarze
Zdaniem "Koalicji Polska Wolna od 5G" nowa częstotliwość telefonii komórkowej zagraża naszemu życiu i zdrowiu

W połowie kwietnia br. w artykule: "Szczecinek i promieniowanie mikrofalowe"

https://miastozwizja.pl/szczecinek-i-promieniowanie-mikrofalowe

pisaliśmy, że do Rady Miasta trafiła petycja "Koalicji Polska Wolna od 5G".

Petycja nosiła tytuł "Stop zagrożeniu życia i zdrowia". Koalicja wniosła w niej o podjęcie uchwały przez Radę Miasta w sprawie ochrony zdrowia mieszkańców przed coraz większą ekspozycją na sztuczne pola elektromagnetyczne o coraz szerszym zakresie częstotliwości.

"25 stycznia br. odbył się światowy dzień protestu przeciw zwiększaniu ekspozycji ludności na promieniowanie mikrofalowe, a także przeciw eksperymentowaniu na ludziach z użyciem nowych częstotliwości, tzw. fal milimetrowych, które będą stosowane w nowym standardzie telefonii komórkowej sieci 5G. (…) Tysiące badań naukowych potwierdzają, że niejonizujące promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe dla ludzi i środowiska. Do udokumentowanych skutków zdrowotnych należą: uszkodzenia DNA, nowotwory, efekty neurologiczne, neuropsychiatryczne (w tym choroba Alzheimera, autyzm, ADHD i zaburzenia zachowania u dzieci), rozszczelnienie bariery krew-mózg, zaburzenia układu hormonalnego, bezpłodność, poronienia i wiele innych. (…) Fale milimetrowe wymagać będą ogromnego zgęszczenia nadajników, które zgodnie z wymogami technologii 5G instalowane będą, co 20-150 m, m.in. na słupach, latarniach, przystankach i budynkach w całej gminie, w ciągu najbliższych kilku lat" - czytamy m.in. w petycji.

Koalicja poinformowała też, że "władze wielu gmin w Polsce podjęły uchwałę i wyraziły negatywne stanowisko wobec zmian wprowadzonych w rozporządzeniu".

Już wiadomo, że Rada Miasta zamierza pozostawić petycję bez rozpatrzenia. Stosowną uchwałę w tej sprawie radni podejmą na najbliższej sesji Rady Miasta w czwartek 27 sierpnia.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in., że wniesiona do szczecineckiego samorządu petycja nie spełnia warunków, nie zawiera oznaczenia osoby reprezentującej podmiot wnoszący petycję oraz nie zawiera oznaczenia miejsca zamieszkania podmiotów wnoszących petycję oraz adresu do korespondencji.

"Rada Miasta Szczecinek, podzielając opinię Komisji Skarg, Wniosków i Petycji uznała, że podjęcie niniejszej uchwały jest więc uzasadnione".

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk