Radni opracowali program dofinansowania rehabilitacji seniorów

Miasto z Wizją / 05.10.2017 / Komentarze
Zapewni on osobom starszym łatwiejszy dostęp do zabiegów oraz znacznie skróci kolejki w szczecineckich placówkach

Borykając się z problemami ze zdrowiem, na które lekarstwem okazują się być zabiegi rehabilitacyjne, po otrzymaniu odpowiedniego skierowania swoje kroki kierujemy do placówek świadczących tego typu usługi medyczne. Jednak chcąc z nich skorzystać w ramach NFZ-u bardzo często napotykamy na przeszkodę nie do przejścia – długie, niekiedy nawet roczne kolejki. W takiej sytuacji możemy albo „zacisnąć zęby” i cierpliwie czekać na swoją kolej, albo – kiedy sytuacja wymaga pilnej interwencji -skorzystać z takich usług prywatnie. Niestety często zwłaszcza osoby starsze nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Aby rozwiązać ten problem i „rozładować” wspomniane kolejki , radni Klubu Platformy Obywatelskiej przygotowali program, dzięki któremu szczecineccy seniorzy  otrzymaliby szybszy dostęp do bezpłatnych zabiegów.

Program ten, zanim jednak trafi pod obrady miejskich radnych, został przedłożony Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Po otrzymaniu opinii odnośnie programu rehabilitacji seniorów zaplanowanego na lata 2017-2020 i naniesieniu na niego wskazanych przez Agencję poprawek, radni na najbliższej sesji poprzez głosowanie podejmą decyzję o jego przyjęciu. Na jakich zasadach będzie funkcjonował wspomniany program i kto będzie mógł z niego skorzystać?

- To bardzo ciekawy program, który według mnie uzupełnia deficyt NFZ. Dzięki niemu szczecineccy seniorzy, czyli osoby powyżej 65 roku życia, będą mogli skorzystać z oferty, jaką dzisiaj przygotowują radni. Jest on inicjatywą radnych klubu Platformy Obywatelskiej, którzy wspólnie doszli do wniosku, że należy wyjść naprzeciw potrzebom ludzi starsi, którzy mają ograniczony dostęp do rehabilitacji, zabiegów kinezyterapii oraz fizykoterapii – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak. - Program ten czeka opracowany już od kilku miesięcy. Została już także zrobiona analiza, określono deficyty NFZ, długości kolejek oraz możliwości finansowe mieszkańców. Ale żeby go uruchomić, trzeba dopełnić szeregu formalności.  My jak klub chcielibyśmy, aby został on uruchomiony jeszcze w tym roku, żeby pierwsze środki można było wydatkować na te zabiegi.

W ramach programu rehabilitacji seniorów będzie można skorzystać z ok. 30 zabiegów, które zostaną przeprowadzone w ciągu 10 wizyt w placówce rehabilitacyjnej. Jednak uprzednio każdy z beneficjentów będzie musiał spełnić kilka wymogów. Mianowicie program będzie dedykowany osobom, które ukończyły 65 lat, które w przeciągu ostatniego pół roku nie przechodziła rehabilitacji na koszt NFZ oraz nie będzie miała już wyznaczonego terminu takich zabiegów w najbliższym miesiącu. Ponadto osoba ta będzie musiała okazać skierowanie na zabiegi od lekarza rodzinnego lub od lekarza specjalisty.

- Mam nadzieję, że na najbliższej sesji radni przyjmą ten program i zostanie uruchomiona procedura jego wdrożenia. Następny krok to przeprowadzenie postępowania konkursowego, w ramach którego szczecineckie firmy rehabilitacyjne będą mogły ubiegać się o to, aby być operatorem tego programu. Później zostaną zrobione nabory, a na koniec mają być przeprowadzone ankiety. AOTMiT przysłała już uzgodniony projekt z naniesionymi niewielkimi uwagami. Jest to kwestia techniczna, z którą nasi radni odpowiadający za ten program powinni sobie bez problemu poradzić. Program ma obowiązywać przez kolejne trzy lata, w których osoby po 65 roku życia będą mogli z niego skorzystać. W Szczecinku samych seniorów dzisiaj jest ponad 6700, także jest to duża grupa – dodaje nasz rozmówca.

Tekst: Marzena Góra
Foto: mountsinai.org