Radny Jacek Pawłowicz przed sądem

Miasto z Wizją / 09.11.2016 / Komentarze
Do Sądu Rejonowego w Szczecinku wpłynął akt oskarżenia, złożony przez Kronospan

Do Sądu Rejonowego w Szczecinku wpłynął akt oskarżenia, złożony przez Kronospan Szczecinek sp. z o.o., działającą jako oskarżyciel prywatny przeciwko Jackowi Pawłowiczowi - członkowi zarządu SIS Terra.

We wniosku Kronospan zarzuca działaczowi stowarzyszenia, że działając ze „z góry powziętym zamiarem” podczas konferencji prasowej Terry 4. listopada 2015 r., posiłkując się nagraniem z drona pomówił Kronospan o wywożenie „toksycznej hałdy” na teren przy ul. Leśnej, tj. o takie postępowanie, które może narazić firmę na utratę zaufania, potrzebnego do prowadzonej działalności.

Sprawa jest pokłosiem postępowania, które było prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wałczu na wniosek SIS Terra. Zakończyło się ono w czerwcu 2015 r. postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa. Z  uzasadnienia prokuratury wynika, iż w wyniku przeprowadzonych czynności wykluczono, aby na terenie działek przy ul. Leśnej znajdowały się odpady z hałdy, co z kolei wyklucza działania, przypisane Kronospanowi w wypowiedziach zniesławiających firmę, a sformułowanych na konferencji prasowej Terry 4. listopada 2015 roku.

Powyższe ustalenia organy śledcze sformułowały m. in. na podstawie wyników kontroli i oględzin terenu zakładu, dokonanych przez WIOŚ w kwietniu 2015. Zostały one przeprowadzone na wniosek SIS Terra oraz po sporządzeniu nagrania z drona, które - według J. Pawłowicza - miało być koronnym dowodem w sprawie i newsem medialnym na konferencji prasowej stowarzyszenia, implikującym niekorzystne skutki wizerunkowe dla Kronospan wśród mieszkańców.

Postanowienie prokuratury o braku podstaw oskarżenia zostało doręczone SIS Terra w lipcu 2015 r. O braku prawdziwości swoich twierdzeń J. Pawłowicz oraz SIS Terra mieli więc wiedzę na kilka miesięcy przed zwołaną konferencją prasową. Mimo to stowarzyszenie nie zawahało się, by ignorować ewidentne ustalenia państwowych organów i nadal rozpowszechniać z góry założoną, nieprawdziwą wersję, tym samym narażając świadomie na szwank nie tylko dobre imię Kronospanu, lecz - poprzez kontestowanie ustaleń, orzekających w tej sprawie - również instytucji państwowych rządzącej obecnie opcji politycznej.

W sprawie wykonywania lotu bezzałogowym statkiem powietrznym (dronem) bez ważnej licencji lub świadectwa kwalifikacji prowadzone są dalsze czynność śledcze.

Ogłoszenie Kronospan Szczecinek Sp. z o.o