Raport z wielkiej budowy cz. 17

• Tv
Miasto z Wizją / 19.03.2018 / Komentarze
Coraz większe utrudnienia dla mieszkańców Szczecinka

Jest wielka budowa, są utrudnienia. Tak w największym skrócie można opisać to, co dzieje się na drogach przyległych do budowy obwodnicy miasta w ciągu drogi ekspresowej S11.

Generalny wykonawca inwestycji firma "Eurovia" stara się opanować (przynajmniej takie wrażenie robi) chaos panujący na objeździe w kierunku Bugna.

Tymczasem kierowcy korzystający ze starego szlaku na Koszalin klną "w żywy kamień". Niestety, na niewiele to się zdaje, bo budowniczowie obwodnicy na tej niemiłosiernie dziurawej drodze prowadzą tylko drobne prace naprawcze (zdjęcia w naszej galerii).

Nie brakuje sygnałów, że ludzie się zmawiają by dokonać aneksji objazdu, czyli zablokować go. Czy taka ewentualna akcja rozwiąże problemy? Bardzo wątpliwe, bo wielka budowa prze naprzód i drogowcom nie w głowie "jakieś tam objazdy".

Póki, co mamy mroźną aurę. Aż strach pomyśleć, gdy przyjdzie prawdziwa wiosna okraszona do tego kwietniowymi opadami. Na szczęście drogowcy opanowali już sytuację, przynajmniej po części na uliczkach dojazdowych do budowy. Mowa o Kaszubskiej i Wodociągowej.

- Da się przejechać, przynajmniej teraz - przekonuje nas Czytelnik.

Tak czy owak już do końca tej potężnej inwestycji musimy się liczyć z utrudnieniami w ruchu. Również na drodze krajowej nr 20 (w ciągu ul. Słupskiej), gdzie drogowcy na nowo uruchomili objazd tuż za przejazdem kolejowym w kierunku na Gwdę.

Dobra wiadomość jest taka, że późną jesienią powinien "zadebiutować" nowy wiadukt drogowy łączący ul. Koszalińską z Bugnem. Z kolei cała inwestycja ma zostać zwieńczona do lata 2019 roku. Oznacza to praktycznie wyprowadzenie ruchu kołowego z ul. Pilskiej, Sikorskiego, Słowiańskiej, Słupskiej, Narutowicza i Koszalińskiej, czyli z obecnej obwodnicy Szczecinka.

Wielka budowa to wielkie koszty - łącznie inwestycja kosztować będzie blisko 325 mln zł. Drogowcy przerobili dotąd około 70 mln zł. Dobra wiadomość jest taka, że część tych pieniędzy trafia do szczecineckich firm - podwykonawców generalnego wykonawcy budowy obwodnicy - konsorcjum firm Eurovia Polska - Warbud.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowała najnowszy film z przelotu nad budową obwodnicy - w lutym. Właśnie z takiego ujęcia możemy zobaczyć ogrom prac budowlanych na całym 12 km odcinku przyszłej szczecineckiej "Autostrady Słońca".

Wideo: SZCZECINEK S11 - Inspekcja Wizyjna  02.2018

Wizualizacja obwodnicy: https://youtu.be/x-_rBg4LOO8