Remont dworca z szansą na kolejne dofinansowanie

Miasto z Wizją / 17.12.2020 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Jesteśmy na etapie, mam nadzieję, końcowych uzgodnień i przekazania szczecineckiemu samorządowi tego obiektu

W minionym tygodniu do Szczecinka dotarła dobra wiadomość. Miasto otrzymało ponad 1,6 mln złotych dofinansowania, które ma zostać przeznaczone na jeden z etapów rewitalizacji dworca PKP. Środki te pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jednak aby prace mogły się rozpocząć, najpierw musimy poczekać, aż obecny właściciel nieruchomości przekaże ją miastu.

- Znaleźliśmy się na liście samorządów, które uzyskały dofinansowanie. Z resztą też kilka dni temu spotkałem się z panią minister Golińską. Rozmawialiśmy na temat pierwszego etapu prac – mówi burmistrz Daniel Rak. - O ile środki zostały już przyznane, to musimy pamiętać o tym, że ten dworzec cały czas jest jeszcze własnością PKP. Jesteśmy na etapie mam nadzieję końcowych uzgodnień i przekazania szczecineckiemu samorządowi tego obiektu.

My realizację modernizacji tego obiektu, znając nasze możliwości finansowe, podzieliliśmy na etapy. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie na realizację pierwszego z nich, czyli części pasażerskiej i elewacji. Zostaną jeszcze do wyremontowania dwa skrzydła. Rozpoczął się też kolejny nabór i chcemy złożyć wniosek na dofinansowanie prac zaplanowanych w drugim etapie. Mam nadzieję, że również tutaj będziemy aplikowali z powodzeniem.

- Pojawiły się komentarze, że pieniądze dostały tylko te samorządy, które są uprzywilejowane. Ja uważam, że dzisiaj nie możemy patrzeć z punktu widzenia Szczecinka na to, czy pieniądz ma jakąś barwę polityczną. My generalnie staramy się jako samorząd aplikować do wszystkich możliwych jednostek i agent, żeby tych środków zewnętrznych pozyskać jak najwięcej. Z resztą nikogo nie trzeba w Szczecinku przekonywać jak ważnym elementem dla mieszkańców jest dworzec. Dlatego wydaje mi się że, nie muszę nikomu udowadniać, że jest to dzisiaj jedna z najważniejszych inwestycji, która stoi przed samorządem. I ja zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby dworzec stał się własnością miasta i żeby w najbliższym czasie przystąpić do jego rewitalizacji. Mam nadzieje, że mieszkańcy będą mi kibicowali – dodaje burmistrz Daniel Rak.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk