Remont zegara na kościelnej wieży - finał robót tuż, tuż

Miasto z Wizją / 23.10.2020 / Komentarze
Widać już postępy prac; pięknie odrestaurowane tarcze zabytkowego czasomierza

Dobiegają końca prace restauracyjne zabytkowego zegara na wieży Kościoła Mariackiego. Do końca października roboty prowadzone przez firmę "Gotyk" ze Szczecina powinny zostać ukończone.

Pierwsze efekt prac na wysokości są już widoczne. Niebawem znikną siatki i rusztowania, wówczas w pełnej krasie zobaczymy "najwyższy" w Szczecinku zegar. Koszt robót prowadzonych w ramach Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego 2020 (remont trzech tarcz zabytkowego zegara zlokalizowanego na wieży Kościoła Mariackiego) to blisko 133 tys. zł brutto.

Wsparcie finansowe w ramach Budżetu Obywatelskiego to nie ostatnie środki, które popłynęło na remont naszego zabytku. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczył na renowację świątyni kwotę 20 tys. zł - projekt pn. "Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 1905-1908, remont wieży kościoła w celu zapobieżenia dalszej destrukcji murów, renowacja trzech tarcz zegara oraz odtworzenie żaluzji okiennych".

Również kwotę 20 tys. zł przekazała Rada Miasta na remont wnętrza kościelnej wieży. Pisaliśmy o tym w artykule:

Z kolei mieszkańcy Szczecinka zdecydowali, że odnowienie tarcz zabytkowego zegara to nie wszystko. Chcą uruchomić mechanizm. Stąd też decyzja w głosowaniu o przeznaczeniu na ten cel 74 tys. zł. Zwycięski projekt BO 2021 nosi nazwę: "Wykonanie elektronicznego mechanizmu zegara wraz z jego uruchomieniem na wieży Kościoła Mariackiego".

Opis projektu:

W ramach realizacji projektu do każdej z czterech tarcz zegara znajdujących się na wieży Kościoła Mariackiego w Szczecinku zostanie zainstalowany mechanizm zegarowy. Każda z tarcz będzie miała swój mechanizm podpięty do istniejących przekładni wskazań. Aby zapewnić bezpieczny dostęp do miejsc instalacji mechanizmów, zostanie zrekonstruowana podłoga na poziomie tarcz zegarowych. W celu zapewnienia zasilania wszystkim czterem mechanizmom, do miejsc ich instalacji doprowadzone zostanie napięcie 230 V. Zegar będzie wyposażony w elektroniczny kurant umożliwiający wybijanie godzin, półgodzin lub kwadransów. Kurant będzie mógł również wygrywać melodie kościelne lub państwowe.