Remonty ulic, dróg i chodników

Miasto z Wizją / 05.12.2017 / Komentarze
W 2018 roku oprócz dużych inwestycji będą też "drobne", ale niezwykle wyczekiwane przez mieszkańców Szczecinka

O planowanych szczecineckich inwestycjach w 2018 roku pisaliśmy w artykule: "Budżet miasta 2018 - inwestycje w pigułce"

Dość powiedzieć, że miasto w przyszłym roku będzie budowało za ponad 20 mln zł przy własnym wkładzie blisko 13 mln zł.

Ale tzw. "duże" inwestycje to nie wszystko. Będą też tzw. "mniejsze", które również pochłoną niemałe środki budżetowe.

Ratusz wyremontuje chodniki, wykona zjazdy, zbuduje zatoki i parkingi oraz wyremontuje ulice za 610 tys. zł. Takie inwestycje zaplanowano na i przy ul.: Wojska Polskiego i Kaszubskiej (od ul. Zielonej do u. Narutowicza) - nakładki bitumiczne, Wojska Polskiego (chodnik), Kochanowskiego (parking), Sikorskiego i Chojnicka (chodniki), Wodociągowa (chodnik), dojazd do posesji przy ul. Ordona 16, ulice Kopernika i Kołobrzeska (parkingi), Bagienna oraz koszty związane z wywłaszczeniem ścieżki rowerowej przy ul. Trzesieckiej.

Będą też remonty nawierzchni ulic z bruku i betonu - dróg wewnętrznych przy ul. Koszalińskiej oraz Wyszyńskiego - Emilii Plater.

Z kolei na remonty cząstkowe miejskich ulic "zabukowano" w budżecie 160 tys. zł. Z kolei na remonty dróg gruntowych i żużlowych - 400 tys. zł a na oznakowanie pionowe i poziome plus wykonanie progów zwalniających – 220 tys. zł. Będą też prowadzone przeglądy i prace konserwacyjne na szczecineckich mostach - za 10 tys. zł.

Studiując projekt budżetu możemy się dowiedzieć, że na letnie i zimowe utrzymanie ulic miasto wyda w przyszłym roku 1,25 mln zł (o 250 tys. zł więcej, niż w 2017 r.) - jako dopłatę dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. "Dorzuci" się też kwotą 25 tys. zł do utrzymania wiat na przystankach komunikacyjnych.

Komunikacja Miejska w 2018 roku otrzyma z kasy miasta dopłatę 3,5 mln zł (w tym roku 2,9 mln zł). Dzięki tej operacji miejski przewoźnik nie zostanie zmuszony do podnoszenia opłat za bilety uprawniające do podróżowania autobusami (bilet normalny - 3 zł, ulgowy - 1,5 zł, dobowy - 5 zł).

Ratusz wspomoże też spółkę ZGM-TBS kwotą 800 tys. zł. W ramach tej dopłaty wykonane zostaną remonty elewacji i dachów wspólnot mieszkaniowych (700 tys. zł) oraz realizacja Programu "Wspólne podwórka" - 100 tys. zł.

To nie wszystko. Ratusz przeznaczy 220 tys. zł na gospodarkę gruntami i nieruchomościami (nieco więcej niż w tym roku). Na pozostałą działalność "mieszkaniową" - 1,52 mln zł, w tym 1,2 mln zł kosztować będzie utrzymanie lokali socjalnych.

Łącznie na wydatki w dziale "Gospodarka mieszkaniowa" miasto zaplanowało wyasygnować kwotę 2 545 000 zł wobec 1 796 000 zł w tym roku.