Budżet miasta 2018 - inwestycje "w pigułce"

Miasto z Wizją / 22.11.2017 / Komentarze
Co zrobimy i za ile?

Przyszłoroczny budżet Szczecinka będzie rekordowy pod każdym względem. Szacuje się, że miasto uzyska dochody w kwocie ponad 157 mln zł. Z kolei wydatki zamkną się kwotą o około 10 mln wyższą.

Wiadomo, że w ciągu roku wysokość zarówno dochodów jak i wydatków może ulec zmianie. M.in. zależy to np. od dodatkowych dochodów miasta pochodzących m.in. ze sprzedaży mienia komunalnego.

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas zaplanował, że w 2018 roku na inwestycje przeznaczy ponad 20 mln zł - przy środkach własnych w wys. blisko 13 mln zł. O zamierzeniach inwestycyjnych mówił nam burmistrz w specjalnym wywiadzie pt. "Budżet dla Szczecinka"

(prezentujemy go również w najnowszym - 14 numerze gazety "Dzień Dobry Szczecinek").

Na co przeznaczymy wspomnianą kwotę ponad 20 mln zł. Otóż zadanie pn. "Rozbudowa dynamicznego systemu informacji pasażerskiej wraz z modernizacją głównych przystanków autobusowych w Szczecinku" kosztować nas będzie 1,84 mln zł przy środkach własnych 310 tys. zł.

Kolejnym zadaniem współfinansowanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (Kontrakt Samorządowy Powiatu Szczecineckiego) będzie "Uzupełnienie sieci dróg rowerowych prowadzących do miejsc pracy i szkół w mieście Szczecinek". Na to zadanie przeznaczymy w 2018 roku 2 mln zł - przy środkach własnych ponad 400 tys. zł.

W 2018 roku miasto rozpocznie budowę nowej ulic łączącej ul. Polną z Kołobrzeską. Tam też powstanie rondo. Inwestycja będzie realizowana również w roku 2019, a w przyszłym roku przeznaczymy na nią 300 tys. zł (łącznie - 1,3 mln zł).

W 2018 roku ze Świątek do Trzesieki pojedziemy po asfalcie - całą długością ul. Wilczkowskiej i Żeglarskiej. Miasto przeznaczy na inwestycję realizowaną wspólnie z Lasami Państwowymi kwotę 500 tys. zł (inwestycja pochłonie łącznie 1,2 mln zł).

Będzie też przebudowa ul. Ogrodowej - za 200 tys. zł oraz dalszy ciąg inwestycji pn. "Przebudowa ciągu komunikacyjnego Plac Wolności - ul. Władysława Bartoszewskiego". Jej koszt w 2018 roku to 1,2 mln zł. Miasto wspomoże też powiat przy przebudowie ulic Kościuszki i Trzesieckiej. W projekcie budżetu zarezerwowano na ten cel 1,5 mln zł.

W przyszłym roku rozpoczniemy restaurację zabytku przy torach, czyli dworca PKP. Miasto wykona projekt za 200 tys. zł. Inwestycja będzie realizowana w latach 2019-2020. Ratusz zakłada, że kosztować będzie łącznie 6 mln zł.

W przyszłym roku ruszy też adaptacja budynku przy ul. Pilskiej na lokale socjalne (300 tys. zł). Inwestycja będzie realizowana także w 2019 roku i pochłonie łącznie 2,7 mln zł.

W 2018 roku gruntownego remontu za kwotę 1 mln zł doczeka się budynek po Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Armii Krajowej.

W przyszłym roku miasto zwieńczy 3-letnią inwestycję - budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6. W budżecie zaplanowano wydać na ten cel 1,5 mln zł plus 1,2 mln zł dofinansowania.

W latach 2018-2019 budowane będą w Szczecinku kolejne półpodziemne zbiorniki na odpady komunalne. Przyszłoroczny wydatek miasta to kwota 715 tys. zł, łącznie z dofinansowaniem w kwocie 641 tys. zł.

W 2018 roku na ulicach miasta będzie jaśniej. Wszystko za sprawą modernizacji i rozbudowy oświetlenia. Inwestycja pochłonie około 1,5 mln zł.

Miasto zbuduje też Centralny Plac Zabaw dla dzieci za kwotę 435 tys. zł, siłownie na wolnym powietrzu za 50 tys. zł, zmodernizuje system monitoringu miejskiego za 150 tys. zł, zbuduje nowe alejki na terenie dawnego Miasteczka Ruchu Drogowego za 100 tys. zł oraz zbuduje wybieg dla psów przy ul. Wodociągowej za 100 tys. zł.

W przyszłym roku doczekamy się zwieńczenia budowy bajkowego pomostu na jeziorze Trzesiecko przy Zamku Książąt Pomorskich (bez nakładów finansowych z kasy miasta).

Miasto wspólnie ze Szczecinecką Spółdzielnią Mieszkaniową zbuduje boisko wielofunkcyjne przy ul. Połczyńskiej (inwestycja już się rozpoczęła). Wydatek miasta to 100 tys. zł.

Na koniec o inwestycjach turystycznych i sportowych. Otóż w 2018 roku na Górce Rynkowej zbudowany zostanie wyciąg narciarski za 800 tys. zł. Dokończona zostanie też budowa Skateplazy za blisko 600 tys. zł przy środkach własnych 315 tys. zł, a Świątki i Trzesieka doczekają się nowych pomost. Inwestycja pochłonie około 100 tys. zł.

To nie wszystko. W roku 2018 miasto realizować będzie wiele innych, mniejszych inwestycji, również w formie zakupu niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu miasta, rzeczy.