Rok 2017 na szczecineckich drogach

Miasto z Wizją / 20.02.2018 / Komentarze
Wypadki, kolizje, nietrzeźwy kierujący, ranni i zabici

Niedawno w artykule: "Dobry rok szczecineckiej Policji"

przedstawiliśmy wybrane aspekty w zakresie zwalczania przestępczości, prowadzone przez naszych policjantów w ubiegłym roku.

Dziś o sytuacji na drogach powiatu szczecineckiego w minionym roku.

Otóż na drogach regionu doszło do 43 wypadków drogowych, czyli o 18 mniej niż rok wcześniej. W stosunku do 2016 r. zwiększyła się ilość kolizji drogowych - z 484 do 492.

- Oceniając stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu szczecineckiego stwierdzić należy, że w 2017 roku niekorzystny trend odnotowano w kategorii wypadków śmiertelnych, natomiast poprawa bezpieczeństwa nastąpiła w pozostałych kategoriach zdarzeń drogowych - napisał w sprawozdaniu rocznym szef szczecineckiej policji mł. insp. Andrzej Dziemianko.

W analizowanym okresie czasu odnotowano następujące liczby wypadków drogowych: na terenie Miasta i Gminy Szczecinek - 25, gminy Borne Sulinowo - 6, gminy Barwice - 6, gminy Biały Bór - 4 i gminy Grzmiąca - 2 wypadki. W porównaniu do 2016 r. wzrosła liczba osób zabitych - z 2 do 6, natomiast liczba osób rannych zmalała - z 80 do 46.

Główną przyczyną wypadków drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu.

- Należy stwierdzić, że ilość zdarzeń drogowych jest różna w poszczególnych latach - czytamy w sprawozdaniu. - Wiąże się to z koniecznością kontynuacji organizowania i prowadzenia wzmożonych działań w zakresie ujawniania nietrzeźwych użytkowników dróg, wykroczeń popełnianych w zakresie nadmiernej prędkości i nieprzestrzegania obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa. Przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym nakazują, aby piesi korzystali z kamizelek odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym. W praktyce przepis ten jest nagminnie lekceważony. Ważnym elementem poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach jest też możliwość fakultatywnego zatrzymania przez Policję prawa jazdy w przypadkach rażącego naruszenia przepisów przez użytkowników dróg oraz odstąpienie w takiej sytuacji od postępowania mandatowego na rzecz skierowania wniosku o ukaranie sprawcy wykroczenia do sądu powszechnego.

W ubiegłym roku wszczęto 136 postępowań przygotowawczych za jazdę w stanie nietrzeźwości - o 19 postępowań więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie w 2017 roku stwierdzono 167 przestępstw drogowych - o 13 więcej niż w roku 2016. Wszystkie czyny wykryto.

- Powyższe wyniki są efektem wzmożonych działań prewencyjnych prowadzonych na bieżąco, ale także wydźwiękiem medialnym, piętnującym jazdę po pijanemu - przekonują policjanci.

W 2017 r. nietrzeźwi kierujący byli sprawcami 3 wypadków drogowych oraz 11 kolizji. Policjanci zatrzymali 300 nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.