Rok 2017 - szczecineckie inwestycje imponują

Miasto z Wizją / 17.11.2016 / Komentarze
Będzie ich moc, wiele spektakularnych

Rok 2017 będzie kolejnym, w którym miasto przeznaczy znaczącą część swoich dochodów na różnego rodzaju inwestycje. Planuje się, że pochłoną one w przyszłym roku około 14,5 mln zł. W tym prawie 12 mln zł zostanie wydatkowanych z kasy miasta.

O przyszłorocznych inwestycjach mówił nam wywiadzie burmistrz Jerzy Hardie-Douglas:

Wspominał również wiceburmistrz Daniel Rak w dzisiejszym (czwartek 17 listopada) Programie Samorządowym.

Co nas, zatem czeka w przyszłym roku?

- Będziemy kontynuowali budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 6. Inwestycję sfinalizujemy w roku 2018 - mówi burmistrz i dodaje: - Będziemy też kontynuowali przebudowę Placu Wolności i ul. Władysława Bartoszewskiego. Trudno mi dziś powiedzieć, czy ta inwestycja nie zahaczy o rok 2018. Mamy taką możliwość, aby termin zakończenia prac aneksować. Zobaczymy. Rozmawiamy z wykonawcą biorąc pod uwagę trudności z utrzymaniem harmonogramu prac na Placu Wolności w tym roku. Przy tym trzeba pamiętać, że przebudowa ul. W. Bartoszewskiego to aż 60 proc. całości zadania. Plac Wolności powinien być skończony w tym roku, a zdecydowana większość jak nie całość ulicy W. Bartoszewskiego zostanie przebudowana w roku 2017.

W przyszłym roku Szczecinek rozpocznie zadanie inwestycyjne pn. "Rozbudowa dynamicznego systemu informacji pasażerskiej wraz z modernizacją głównych przystanków autobusowych". To koszt 700 tys. zł. Jednak gro tej inwestycji zostanie wykonane w roku 2018.

- Rozpoczniemy też uzupełnianie sieci dróg rowerowych na terenie miasta - mówi burmistrz. - Obie inwestycje to są nasze projekty zawarte w Kontrakcie Samorządowym Województwa Zachodniopomorskiego, czyli inwestycje z prawie pewnym i to dużym dofinansowaniem.

I jeszcze jedna, trzecia bardzo ważna inwestycja z Kontraktu - modernizacja oświetlenia miejskiego w kierunku jego energooszczędności. Tu jest też bardzo duże dofinansowanie i dzięki temu będziemy mogli wymienić wszystkie latarnie na najważniejszych ciągach komunikacyjnych miasta. Stare, ale jeszcze dobre słupy i oprawy wykorzystamy do oświetlenia uliczek, które oświetlenia wcale nie mają. Myślę głównie o drogach gruntowych, np. w Trzesiece. Dzięki tej inwestycji prawie całe miasto będzie oświetlone światłem ledowym, jaśniejszym, a energooszczędnym.

- Szczecinek jest na liście inwestycji, które prawdopodobnie dostaną dofinansowane ze "schetynówek". Myślę tu o ulicy Turystycznej łączącej ul. Trzesiecką z „Małą Obwodnicą”.

No i niejako na deser dla mieszkańców Szczecinka, kolejna niezwykle ważna inwestycja drogowa, taka spektakularna, to przebudowa ulic w centrum miasta.

- W pierwszej połowie 2017 roku będziemy chcieli wybudować rondo na skrzyżowaniu ulic Jeziornej i Kościuszki. Tam kierowcy mają trudności z włączeniem się do ruchu jadąc z ul. Jeziornej. Na pewno też rozpoczniemy przebudowę ul. Parkowej. Tam też, na skrzyżowaniu z ul. Ordona powstanie niewielkie rondo, które ma spowodować bezpieczne włączanie się do ruchu samochodów wyjeżdżających z ul. Ordona. Ta część inwestycji na pewno nie zakończy się w roku 2017, Będzie wraz z przebudową ulic: Junackiej czy ks. Elżbiety kontynuowana rok później. To zadanie zostanie połączone z inwestycją prowadzoną przez inwestora prywatnego, czyli przebudową centrum handlowego "Aria". Powstaną m.in. parkingi i miejsca postojowe. To będzie swoiste pomieszanie pieniędzy miasta i prywatnego inwestora. Oczywiście wszystko musi być w 100% transparentne. Natomiast rondo przy ul. Jeziornej i Kościuszki będzie wykonane całkowicie za pieniądze miasta. Zresztą podobnie jak rondo na ul. Ordona przy Parkowej.

- W przyszłym roku powinniśmy wykonać nowe gniazda pojemników półpodziemnych do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Na tą inwestycję mamy otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (około 50 proc. kosztów inwestycji). Wykonamy w sumie ponad 70 nowych gniazd (po kilka pojemników w gnieździe), czyli praktycznie drugie tyle ile wykonaliśmy przez wszystkie ostatnie lata. Resztę zbudujemy w roku 2018.

- Wiem, że kolejna inwestycja ucieszy wielu mieszkańców Szczecinka. W przyszłym roku przystąpimy do budowy bardzo spektakularnego pomostu na jeziorze Trzesiecko koło Zamku Książąt Pomorskich. Jest to pomost bardzo pięknie zaprojektowany, dwupoziomowy. Takiego nie ma na całym Pojezierzu. Budowa zakończy się w roku 2018. Z tą budową wiążemy też decyzję o rozmontowaniu pomostu na przedłużeniu ul. Witolda Pileckiego. Zrobimy z niego dwa pomosty pływające, które zakotwiczymy na stałe w Trzesiece i na Świątkach.

- Przy Strefie Aktywnego Wypoczynku w sąsiedztwie McDonaldsa, zgodnie z obietnicą daną młodym mieszkańcom Szczecinka, powstanie skate park..

Będzie też wiele mniejszych inwestycji, jak choćby rozbudowa monitoringu wizyjnego, budowa kolejnych placów zabaw, regulacja gospodarki wodami deszczowymi oraz wiele innych, mniejszych, ale bardzo potrzebnych.

M. in. zarezerwowaliśmy pieniądze na rzeźbę, która zwieńczy fontannę w Parku Różanym. Taką ofertę otrzymaliśmy już kilka lat temu od szczecineckiej artystki Katarzyny Lipeckiej - kończy burmistrz.