Rowerem nocą jak ”po sznurku"

Miasto z Wizją / 28.10.2020 / Komentarze
Znaczniki fotoluminescencyjne i linie krawędziowe - rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo na trasach rowerowych

Ładne, komfortowe i bezpieczne, takie są trasy rowerowe budowane na Pomorzu Zachodnim. By były jeszcze bezpieczniejsze, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, testowane są rozwiązania, które mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo. Na zachodniopomorskich szlakach pojawiły się już linie krawędziowe, a teraz instalowane są świecące znaczniki. Mieszkańców i turystów zachęcamy do opiniowania tych rozwiązań, bo jeśli się sprawdzą, może być ich więcej.

- Szlaki rowerowe projektujemy tak, by wycieczki dawały frajdę i były bezpieczne. Tworzona przez nas infrastruktura spełnia ten wymóg, jednak są w regionie miejsca, gdzie chcemy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia. Często proste, niekoniecznie kosztowne rozwiązania, mogą dać najlepsze efekty. Właśnie dlatego testujemy linie krawędziowe i znaczniki fotoluminescencyjne. Jeśli się sprawdzą, to pojawią się w kolejnych miejscach – wyjaśnia marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Znaczniki fotoluminescencyjne

Pierwsze takie rozwiązanie pojawiły się na odcinku Trasy Pojezierzy Zachodnich w gminach Myślibórz i Pełczyce. Znaczniki fotoluminescencyjne będą świecić po zmroku, a zamontowano je w krawędziach, dzięki czemu rowerzysta i pieszy wyraźnie widzą powierzchnię drogi rowerowej. Miejsca do przetestowania nowego rozwiązania zostały określone pod kątem możliwości poprawy bezpieczeństwa.

Oddanie do ruchu gotowych odcinków planuje się na przełomie października i listopada. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, być może będzie stosowane również w kolejnych miejscach, również na przyszłym szlaku rowerowym ze Szczecinka do Bornego Sulinowa.

Linie krawędziowe

Kolejnym rozwiązaniem, które podnosi bezpieczeństwo są linie krawędziowe. To rozwiązanie zostało zastosowane na nowo otwartych odcinkach rowerowych szlaków. Dzięki liniom zarówno rowerzysta jak i pieszy są prowadzeni po drodze rowerowej nocą i widzą krawędzie szlaku.

Sezon jesienno-zimowy, kiedy szybciej zapada zmrok będzie czasem testowania obu rozwiązań. Zapraszamy rowerzystów i pieszych do włączenia się w akcję i umieszczania swoich zdjęć i komentarzy nt. rozwiązań na grupie Rowerem przez Pomorze Zachodnie na portalu społecznościowym Facebook   https://www.facebook.com/groups/pomzachodnierowerem

Tekst i foto: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Opracowanie: Sławomir Włodarczyk