Rowerem pośród lasów i jezior

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.06.2023 / Komentarze
Szczecinek na szlaku - Trasa Pojezierzy Zachodnich wśród najlepszych w Polsce!

O tym, że w Szczecinku turystyka rowerowa cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców, piszemy praktycznie na bieżąco.

Najpopularniejszym szlakiem jest tzw. Szlak Zaklętego Gryfa, czyli 14-km trasa rowerowa wokół jeziora Trzesiecko. Ale nie tylko. Mieszkańcy oblegają też m.in. Pętlę Wilczkowską, czyli szlak dookoła jeziora Wilczkowo. Ale co najważniejsze, Szczecinek leży na międzynarodowym szlaku rowerowym Trasa Pojezierzy Zachodnich. W niedalekiej przyszłości droga rowerowa połączy Biały Bór przxez Szczecinek z granicą państwa na moście w Siekierkach.

Póki, co Trasa Pojezierzy Zachodnich została uznana przez Portal Znaj Kraj jedną z najlepszych tras rowerowych w Polsce!

Trasa Pojezierzy Zachodnich to drugi ze szlaków projektu "Rowerem przez Pomorze Zachodnie", którego oddany do użytku początek pozwala na rowerowe podróże. Szlak zaczyna się tuż przy oryginalnym, nieczynnym mostem kolejowym w Siekierkach, który jest już polsko-niemieckim mostem rowerowym. Stąd po gotowym fragmencie drogi rowerowej po zlikwidowanej linii kolejowej biegnie do Trzcińska-Zdroju. Kolejne odcinki prowadzą przez Myślibórz, Drawsko Pomorskie, Złocieniec, a niebawem przez Borne Sulinowo i Szczecinek aż do Białego Boru, tworząc piękną krajobrazowo trasę o długości ponad 400 kilometrów. Jest na co czekać!

Opis trasy: https://www.znajkraj.pl/rowerem-po-polsce-15-najlepszych-szlakow-rowerow...

Opis pozostałych najlepszych tras rowerowych w Polsce - TU:

https://www.znajkraj.pl/rowerem-po-polsce-15-najlepszych-szlakow-rowerowych

Powiat szczecinecki to wyjątkowa i urokliwa część Pojezierza Drawskiego. Położony jest wśród lasów i niezliczonej ilości jezior, mocno naznaczony przez historię, szczególnie tą związaną z II Wojną Światową.

- Aby ją Państwu przybliżyć w 2018 roku, w ramach projektu „Wkręć się w historię” wyznaczyliśmy i oznakowaliśmy trzynaście szlaków rowerowych, o długości prawie 600 km, wiodących najbardziej urokliwymi zakamarkami tego regionu - mówi Mariusz Getka, prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

- Łatwo je odnajdziecie i z pewnością nie zabłądzicie jeśli będziecie poruszać się zgodnie z biało czarnymi piktogramami z symbolem „TR”. Oznaczenia znajdziecie: na drzewach, słupach i wszystkim innym, co się dało oznakować.

Trasy te to nie tylko drogi wijące się wśród lasów i jezior, ale również historia, której każdy może „dotknąć” za sprawą tablic postawionych przy obiektach militarnych przy nich usytuowanych. Zawarto na nich informacje, zdjęcia i plany, które wyjaśnią zawiłe, tajemnicze, ale i bardzo ciekawe dzieje militarne naszego powiatu, w którym splatały się losy trzech armii: niemieckiej, radzieckiej i polskiej.

Szlaki prowadzą m.in. przez malownicze obszary objęte programem Natura 2000, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatów przyrody, przez gęste lasy, kolorowe wrzosowiska, dukty leśne czy też polne drogi.

- Przekonani jesteśmy, że odnajdą się na nich zarówno amatorzy jazdy rekreacyjnej, jak i miłośnicy bardziej ekstremalnych wrażeń.

Koniec słów, czas na działanie! Wsiadajcie na rowery i ruszajcie w teren, a z pewnością nie pożałujecie - zachęca szef SzLOT.

Ale to nie koniec wytyczania nowych szlaków rowerowych. O kolejnym - kilka dni temu - pisaliśmy w artykule:

https://miastozwizja.pl/szlot-zaprasza-na-nowy-szlak-rowerowy

- Od kilku miesięcy pracujemy nad tym, aby oddać do Waszej dyspozycji kolejną ścieżkę rowerowo-pieszą po bunkrach dawnego poligonu Gross Born - mówi "Miastu z Wizją" Mariusz Getka, prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

- Stanęły już na niej tablice informacyjne z ciekawostkami, kodami QR kierującymi do szlaku oraz mapą, tak abyście mogli się po tej trasie bezproblemowo poruszać Od siebie dodajmy, że nowy szlak ma symbol TB-2.

Opis wszystkich szczecineckich - i nie tylko - szlaków, TU:

https://szlot.pl/szlaki-rowerowe/

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk