Rusza program dofinansowania rehabilitacji seniorów

• Tv
Miasto z Wizją / 25.11.2017 / Komentarze
Renata Rak: Jeszcze w tym roku z programu będzie mogło skorzystać 100 osób. W przyszłym roku będzie to ok. 400 mieszkańców

Jak informowaliśmy na początku października, z inicjatywy radnych klubu Platformy Obywatelskiej powstał projekt mający na celu wsparcie szczecineckich seniorów, którzy oczekują na zabiegi rehabilitacyjne. Chcąc z nich skorzystać w ramach NFZ-u bardzo często napotykają oni na przeszkodę nie do przejścia – długie, nawet ponad  roczne kolejki. Niestety często zwłaszcza osoby starsze nie mogą sobie pozwolić na wydatek związany ze skorzystaniem z prywatnych usług. Aby rozwiązać ten problem i „rozładować” wspomniane kolejki , radni Klubu Platformy Obywatelskiej przygotowali program, dzięki któremu szczecineccy seniorzy  otrzymaliby szybszy dostęp do bezpłatnych zabiegów.

Program ten otrzymał „zielone światło” zarówno ze strony Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, jak i Rady Miasta. Wyłoniono także podmioty, oferujące tego typu usługi medyczne. W czwartek, 23 listopada podpisane zostały stosowne umowy z dwoma wykonawcami, którzy wzięli udział w konkursie ofert na realizatorów programu polityki zdrowotnej pn. „Rehabilitacja seniorów - mieszkańców Miasta Szczecinek na lata 2017-2019”. Tym samym założenia programu będą realizowane przez Zakład Rehabilitacji Reha Medica przy ul. Kościuszki 57 oraz Pomorski Ośrodek Diagnostyki Medycznej „Podimed” przy ul. Kilińskiego 7. Do ratusza zaczęły już także wpływać pierwsze wnioski składane przez mieszkańców, którzy chcieliby skorzystać z bezpłatnych zabiegów.

- Jako że został nam zaledwie miesiąc do końca roku, to w 2017 r. z programu tego będzie mogło skorzystać 100 osób. W przyszłym roku na realizację programu przeznaczonych zostanie 120 tys. zł, co pozwoli na pokrycie kosztów serii 30 zabiegów rehabilitacyjnych dla ok. 400 osób. Niewykluczone, że tych beneficjentów będzie jeszcze więcej. Docierają do nas głosy, że również osoby młodsze chciałyby mieć możliwość skorzystania z podobnego wsparcia. Jest to program pilotażowy i być może w przyszłości takie zabiegi będą bezpłatne również dla mieszkańców, którzy nie ukończyli jeszcze 65 roku życia – mówi radna Renata Rak, jedna z inicjatorek programu wsparcia rehabilitacji seniorów.

W piątek, 24 listopada w szczecineckim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, w której wzięły udział wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Bała, radna Renata Rak oraz radna Grażyna Kuszmar. Jej celem było przedstawienie mieszkańcom etapu, na jakim obecnie znajduje się realizacja wspomnianego programu oraz  przybliżenie zasad, na jakich nasi seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra