Sejmik: Polityka rządu godzi w dobro publiczne

Miasto z Wizją / 04.12.2020 / Komentarze
Radni ostro w sprawie groźby weta

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego nie zgadza się z polityką rządu, która może nie tylko pozbawić nasz kraj środków gwarantujących rozwój w następnych latach, ale również doprowadzić do utraty członkostwa w Unii Europejskiej. Stanowczo podkreśla, że konsekwencje polityki rządu nie mogą obciążać obywateli Polski, w tym mieszkańców Pomorza Zachodniego. Polacy w ogólnonarodowym referendum gremialnie opowiedzieli się za udziałem we wspólnocie europejskich państw i jak wynika z badań statystycznych, dalej są przekonani, że to najlepsza droga rozwoju cywilizacyjnego.

Podczas wczorajszych (czwartek, 3 grudnia) obrad sesyjnych Sejmik Województwa zachodniopomorskiego przyjął uchwałę w "Obliczu groźby weta rządu RP wobec wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej 2021-2027 i Funduszu Odbudowy".

Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych. Przeciw było 8 a jeden wstrzymał się od głosu.

W uchwale czytamy m.in.:

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego apeluje do Rządu RP o wycofanie się z weta wobec projektów budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz nowego instrumentu w postaci Funduszu Odbudowy, wynegocjowanych w lipcu 2020 r. podczas szczytu Rady Europejskiej. W ocenie Sejmiku, polityka polskiego rządu godzi w dobro publiczne. Kładzie na szali przyszłość Polski w imię Interesów zdefiniowanych przez rząd. Grożenie wetem jest tym bardziej nieakceptowalne i niezrozumiale, że zaledwie przed paroma miesiącami rządzący zaakceptowali porozumienie szefów państw i rządów krajów członkowskich, które miało przynieść Polsce i jej obywatelom 750 miliardów złotych, pozwolić na kontynuowanie procesów rozwojowych oraz - co szczególnie istotne w obliczu pandemii koronawirusa - wesprzeć kraj w walce o zdrowie i życie obywateli oraz w minimalizowaniu skutków kryzysu dla gospodarki.

Nie podlega dyskusji, że wejście do Unii Europejskiej i otwarcie możliwości czerpania z unijnego budżetu spowodowało cywilizacyjny awans Polski. Uzyskanie przez Polskę korzyści w wysokości 127 mld euro pozwoliło na sfinansowanie ponad polowy polskich inwestycji publicznych. Bilans 16 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej to blisko 270 tysięcy inwestycji o wartości niemal 654 miliardów złotych. W Województwie Zachodniopomorskim dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej zrealizowano ponad 12 tysięcy przedsięwzięć, w których udział środków europejskich wyniósł 35 miliardów złotych. To są dobrze wydawane pieniądze na podniesienie konkurencyjności zachodniopomorskiej gospodarki I odczuwalną na wielu płaszczyznach poprawę poziomu życia mieszkańców, od edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa I warunków pracy po ochronę środowiska, kulturę i wypoczynek.

Trudno jest przecenić znaczenie uczestnictwa we wspólnej polityce europejskiej, które pozwoliło na obniżenie stopy bezrobocia w regionie, budowę dróg ekspresowych, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego czy ochrony środowiska. Bez Integracji europejskiej nie byłoby to możliwe.

To, jak ważne w rozwoju Pomorza Zachodniego są środki europejskie uwidoczniła pandemia koronawirusa. Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy opiera się w zdecydowanej mierze na środkach europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego. Łączna wartość wsparcia, kierowanego na wzmocnienie systemu ochrony zdrowia, zakup niezbędnego dla ratowania ludzkiego życia sprzętu medycznego oraz na podtrzymanie płynności finansowej przedsiębiorców i ochronę regionalnego rynku pracy, wyniosła dotychczas 467 milionów złotych. Bez tych środków reakcja samorządu województwa na wywołany pandemią kryzys nie mogłaby być tak znacząca.

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego apeluje do Rządu RP o respektowanie prymatu interesu narodowego określonego wolą obywateli nad jakimkolwiek partykularnym interesem politycznym. Wzywa do przyjęcia wynegocjowanego przez kraje członkowskie UE projektu Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy.