Seniorze, zostań w domu

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 17.10.2020 / Komentarze
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało zbiór porad i zasad, które mogą pomóc seniorom zmniejszyć ryzyko zakażenia

Od soboty, 17 października zarówno Szczecinek, jak i powiat szczecinecki oraz wiele innych miejscowości znajdą się w tzw. czerwonej strefie. Oznacza to, że w tych rejonach w ostatnim czasie odnotowano największy wzrost zarażeń koronawirusem. Tym samym od jutra zaczną obowiązywać nas nowe, bardziej restrykcyjne zasady zachowania. Szczególną uwagę w tym czasie zwraca się na bezpieczeństwo seniorów, którzy są najbardziej narażeni na poważne skutki zakażenia wirusem. Z myślą o nich Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało zbiór porad i zasad, które mogą pomóc seniorom zmniejszyć ryzyko zakażenia. Do jakich zasad powinni zatem stosować się ci nieco starsi mieszkańcy?

Seniorzy zawsze mogą liczyć na wsparcie
Pandemia koronowirusa sprawiła, że niemal każda dziedzina naszego życia musiała ulec diametralnej zmianie. Sytuacja, w której obecnie się znaleźliśmy, jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych, które są najbardziej narażone na działania wirusa. W tych trudnych chwilach nie pozostają jednak sami – wciąż mogą liczyć na wsparcie swoich najbliższych. Istotne jest wykorzystanie w tym celu najnowszej technologii. – To nie tylko ułatwia kontakt z drugą osobą, ale też gwarantuje bezpieczeństwo osobom starszym – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Seniorze, zostań w domu, poproś o pomoc
Osoby starsze, które często zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami, są grupą szczególnie zagrożoną w czasie pandemii koronawirusa. Dlatego też minister Marlena Maląg apeluje do seniorów, aby ograniczyli wychodzenie z domu, a jeśli już muszą wyjść np. na zakupy, żeby wybierali godziny im dedykowane (10-12) oraz nosili maseczki. – Pamiętajmy przy tym o środkach bezpieczeństwa. Nośmy maseczki, zakładajmy jednorazowe rękawiczki i pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego dystansu – mówi minister.

Bezpieczna komunikacja
Bardzo ważne jest to, aby w tym trudnym okresie seniorzy mieli stały kontakt ze swoimi bliskimi. W tym kontekście warte podkreślenia jest to, że w dzisiejszych czasach mogą zobaczyć się z drugą osobą nie wychodząc nawet z domu. Do tego wystarczy komputer, smartfon lub tablet i komunikator internetowy z funkcją wideo rozmowy.
– Jak widać współczesna technologia służy nie tylko osobom młodym. Dzięki niej seniorzy mogą rozmawiać ze swoimi bliskimi i znajomymi, i przy okazji widzieć siebie nawzajem. Wszystko na odległość, bez konieczności bezpośredniego kontaktu, a co za tym idzie – bez narażania zdrowia własnego i innych – mówi minister.

Badania na odległość
Niezależnie sytuacji konieczne jest dbanie o zdrowie osób starszych. W tym celu powstał szeroki wachlarz możliwości, dzięki któremu mogą oni uniknąć wizyty u lekarza. Jednym z takich rozwiązań są teleporady. Osoby, które podejrzewają u siebie koronowirusa mogą zadzwonić pod specjalna infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie otrzymają stosowne zalecenia, a w razie konieczności sugestię kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
– Czasy są trudne, a te wymagają szczególnych rozwiązań. Dzięki teleporadom osoby starsze mogą uzyskać niezbędną pomoc nie wychodząc z domu i nie narażając siebie i swojego otoczenia – podkreśla minister Marlena Maląg.

Kolejnym, rozwiązaniem jest aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe, która pomaga w walce z koronawirusem. Aplikacja zbierane dane o tym, z kim spotyka się jej użytkownik i informuje, gdy dana osoba miała kontakt z osoba zakażoną. Aplikacja jest w pełni bezpieczna i można z niej korzystać bezpłatnie.

Tekst: Marzena Góra