Siedem rond ma już swoich patronów

Miasto z Wizją / 29.03.2018 / Komentarze
Decyzję o ich nadaniu podjęli miejscy radni podczas czwartkowych obrad

Przy okazji budowy nowego ronda na skrzyżowaniu ul. Ordona i Parkowej i jego ewentualnej nazwie pojawiła się propozycja nadania nazw pozostałym tego typu obiektom w naszym mieście, które do tej pory nie miały swojego patrona czy nazwy. Temat ten pojawił się na styczniowej sesji Rady Miasta z inicjatywy przewodniczącej Katarzyny Dudź. Zwróciła się ona także z prośbą do mieszkańców o podzielenie się swoimi propozycjami na wspomniane nazwy. W odpowiedzi do Urzędu Miasto wpłynęło ponad 80 takich propozycji. Z kolei podczas dzisiejszych (29 marca) obrad radni głosowali nad uprzednio wybranymi propozycjami.

Jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji i podjęciem stosownych uchwał głos zabrał przewodniczący Klubu radnych Platformy Obywatelskiej Marcin Kaszewski: - Chciałbym w kilku słowach opowiedzieć o rozmowach, jakie miały miejsce przedstawicielami Klubu „Razem dla Szczecinka”, a które dotyczyły porozumienia w sprawie nadania nazw siedmiu rond. Na jednej z poprzednich sesji radny Janusz Rautszko zaproponował, żeby kluby PO i RdS porozumiały się i na Komisję Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego zaproponowały wspólny projekt 7 propozycji. W związku z tym, że w Klubie „Razem dla Szczecinka” znajduje się 5 radnych, a w klubie Platformy Obywatleskiej 15 radnych, jako klub podjęliśmy decyzję, że będzie sprawiedliwie i uczciwie, jeśli pięć nazw zaproponuje klub PO, a dwie nazwy klub  RdS.

- Desygnowany do rozmów z ramienia Klubu „RdS” przez pana przewodniczącego Andrzeja Grobelnego był pan radny Marcin Bedka. Pan radny przesłał mi propozycje klubu RsD, których tak naprawdę było osiem, ale trzy z nich nie znajdowały się na liście propozycji mieszkańców. Kilka dni później spotkałem się z panem radnym Marcinem Bedką, brał w tym spotkaniu także udział przewodniczący Komisji Prawa i Legislacji pan Jacek Brynkiewicz. Niestety nie udało nam się dojść do porozumienia z panem radnym, ponieważ oprócz swoich dwóch propozycji, zakwestionował dwie nazwy klubu Platformy Obywatelskiej. Tak naprawdę wychodzi na to, że Klub „RdS” chciał mieć wpływ na cztery nazwy. Pan Bedka stwierdził, że niemożliwe jest do zaakceptowania przez ich klub rondo im. Unii Europejskiej i rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Próbowaliśmy rozmawiać i przekonywać pana Bedkę, ale niestety nie było szans na porozumienie.

O tym, że radnym z Klubu „Razem dla Szczecinka” nie spodobały się wspomniane propozycje radnych z Klubu PO dali wyraz podczas dzisiejszych obrad. W efekcie wywiązała się burzliwa i wielogodzinna dyskusja (jej pełny zapis wideo pojawi się wkrótce jako załącznik do powyższego artykułu). Ostatecznie radni podjęli siedem uchwał nadających nowe nazwy szczecineckim rondom.

W myśl podjętych decyzji nowe rondo przy zbiegu ulic Parkowej i Ordona za patrona będzie mieć Izydora Fabiszaka, nauczyciela matematyki w I LO im. ks. Elżbiety. Z kolei rondo przy zbiegu ulic Kołobrzeskiej i Koszalińskiej (koło Tesco) otrzymało nazwę Unii Europejskiej. Rondo na skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego i Armii Krajowej - księżnej Jadwigi Brunszwickiej, a rondo przy zbiegu ulic Lipowej, Cieślaka, Narutowicza i Słupskiej - księdza Jana Lisa.

Kolejne rondo – zlokalizowane nieopodal cerkwi na os. Zachód otrzymało nazwę Generalskie. Rondo koło Sójczego Wzgórza będzie nosiło nazwę Leśne, a rondo przy zbiegu obwodnicy z ul. Trzesiecką przy wyjeździe drogą wojewódzką 172 na Barwice nazwane zostanie rondem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tekst: Marzena Góra

Foto: motoonet