Spacer historyczny po szczecineckiej nekropolii

Miasto z Wizją / 27.10.2019 / Komentarze
Odwiedzili groby najzacniejszych mieszkańców powojennego Szczecinka

Na doskonały pomysł wpadli pracownicy Muzeum Regionalnego. Za sprawą Mateusza Zacharewicza mogliśmy dowiedzieć się dziś (sobota 26.10) o wielu bardziej i mniej znanych faktach z powojennej historii naszego miasta. Uczestnicy spaceru zajrzeli też na groby najbardziej zasłużonych mieszkańców Szczecinka.

- Naszą podróż rozpoczniemy od przejścia tzw. aleją zasłużonych mieszkańców Szczecinka - powiedział nam przed rozpoczęciem spaceru Mateusz Zacharewicz.

- Opowiem państwu o ludziach, którzy po 1945 roku tworzyli polską historię naszego miasta. Są to głównie nauczyciele i lekarze. Ale nie tylko. Również postaci wielu innych profesji. Zajrzymy też przed pomnik lotników alianckich. Opowiem też o tragicznej śmierci księdza Jana Lisa. Zajrzymy również na szczecineckie lapidarium, na grób byłego burmistrza Szczecinka Mariana Tomasza Golińskiego oraz na Wzgórze Wisielców, gdzie w XVI i XVII wieku palono osoby posądzone o zawarcie paktu z diabłem. Naszą podróż zakończymy pod pomnikiem żołnierzy poległych w 1945 roku na ziemi szczecineckiej.

- Pomysł dzisiejszego spaceru zrodził się w Muzeum Regionalnym i ja dostąpiłem zaszczytu jego prowadzenia. Zaprosiłem mieszkańców Szczecinka. Towarzyszy mi tu dziś kilkadziesiąt osób, w tym, co bardzo cieszy, młodzież szczecineckich szkół - mówi "Miastu z Wizją" M. Zacharewicz.