Stowarzyszenie diabetyków świętuje 30-lecie istnienia

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.01.2016 / Komentarze
Szczecinecki oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków rozpoczął swoją działalność 14 stycznia 1986 roku

14 stycznia 1986 roku niewielka grupa mieszkańców, tworzona przez trzydzieści jeden osób zmagających się na co dzień z podstępną chorobą, jaką bez wątpienia jest cukrzyca, postanowiła dzielić się własnymi doświadczeniami oraz wspierać w trudnych chwilach podczas leczenia. Chcieli oni jednocześnie służyć radą, pomocą i serdecznym słowem innym osobom dotkniętym tym schorzeniem. Tak powstał miejscowy oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Szczecinku. Teraz stowarzyszenie, liczące obecnie kilkuset członków, obchodzi 30-lecie swojego istnienia. Jak zgodnie przyznają, mają nadzieję, że w tym samym gronie spotkają się również podczas obchodów kolejnego dziesięciolecia.

- Przez te wszystkie lata bywało bardzo różnie. Ale tak jest zapewne w większości stowarzyszeń – mówi ze śmiechem Tadeusz Błaszczak, prezes szczecineckiego koła PSD. – Były lata lepsze i gorsze. Teraz niestety nastały dla nas złe czasy. To przede wszystkim ze względu na finanse stowarzyszenia, a raczej ich brak. Ale jeszcze się trzymamy, spotykamy, organizujemy różnego rodzaju uroczystości i mam nadzieję, że uda nam się przetrwać.

Można powiedzieć, że Tadeusz Błaszczak jest już legendą jeżeli chodzi o szczecineckich cukrzyków. Swoją działalność w lokalnym kole PSD rozpoczął w 1994 roku. Dwa lata później objął stanowisko wiceprezesa, aby finalnie w 1998 r. przejąć obowiązki prezesa stowarzyszenia zrzeszającego cukrzyków z terenu naszego miasta i powiatu. Tym samym od 18 lat poświęca swój wolny czas angażując się w sprawy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i dbając o to, aby rozpowszechniać wśród mieszkańców wiedzę na temat cukrzycy i metod walki z chorobą.

- Cieszę się, że doczekałem tak pięknego jubileuszu – przyznaje nasz rozmówca. – Było 31 założycieli naszego stowarzyszenia. Dziś z tego grona żyje jeszcze jedna osoba – pani Krystyna Lewandowska. Teraz zrzeszamy ponad 300 osób, choć tego nie widać, bo niektórzy zapisali się do nas, a by otrzymywać pomoc żywnościową. Kiedy tej zabrakło, ludzie przestali przychodzić na spotkania. Mimo to cały czas robimy swoje. Jednym z naszych osiągnieć jest chociażby ufundowanie figury naszego patrona św. Łukasza, która posadowiona została przy parafii św. Rozalii. Organizowaliśmy również wiele spotkań, obchodów, dołożyliśmy też cegiełkę do powstania w Szczecinku przychodni diabetologicznej. A jeśli chodzi o plany na kolejne lata? Nie mamy żadnych konkretnych, ponieważ nie mamy funduszy, aby realizować jakieś cele i zamierzenia. Pewne jest, że dopóki będą chęci i pozwoli nam na to zdrowie, to będziemy dalej się spotykać.

Szczecineccy diabetycy spotkali się we wtorek, 12 stycznia w auli Zespołu Szkół nr 2 im. ks. Warcisława IV, aby wspólnie uczcić okrągły jubileusz. Na sali, oprócz członków stowarzyszenia, nie zabrakło również zaproszonych gości. Udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele władz samorządowych m.in. burmistrz Jerzy Hardie-Douglas oraz starosta Krzysztof Lis, którzy zgodnie życzyli wszystkim obecnym dużo sił w walce z chorobą oraz pogody ducha pozwalającej przetrwać trudne chwile. Życzenia zdrowia i pomyślności złożyły także wiceprzewodnicząca Małgorzata Bała oraz Edyta Wieleba-Matyśniak, zastępca wójta gminy Szczecinek. Na sali nie zabrakło także przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi w jubileuszowym spotkaniu wziął udział dyrektor biura Zarządu Głównego – Henryk Ochniak.

Obchodom 30-lecia istnienia stowarzyszenia towarzyszyła jeszcze jedna wyjątkowa uroczystość. Tego dnia zasłużeni członkowie szczecineckiego oddziału PSD odznaczeni zostali medalami oraz wyróżnieniami za wytrwałość w walce z chorobą.

Honorową odznakę Zasłużonego dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymali: Marian Kozak, Beata Adler-Klusaczyk, Ryszard Tadeusz Hajkowicz oraz Jan Wilczek. Z kolei złotą odznakę wręczono Maciejowi Baturze. Pamiątkowe medale XXX-lecia odebrali Józef Macieszyn i Patrycja Klusaczyk, a medale „Za zwycięstwo nad cukrzycą” otrzymała Halina Aniela Budzyńska oraz Marian Kozak.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra