Strażnicy miejscy dbają o bezdomne czworonogi

Miasto z Wizją / 10.10.2016 / Komentarze
Miesięczny raport SM o interwencjach z udziałem bezpańskich psów, kotów i... łabędzia

Szczecinecka Straż Miejska, oprócz pilnowania porządku na ulicach miasta, często interweniuje również w przypadku zwierząt, które wymagają pomocy lub błąkają się bez opieki stwarzając zagrożenie zarówno dla siebie, jak i przechodniów. W minionym miesiącu, za sprawą czworonogów (i czasem także ich właścicieli) nasi funkcjonariusze również mieli ręce pełne pracy.

Wrzesień dla strażników miejskich rozpoczął się od interwencji na ul. Kopernika, gdzie na terenie strefy aktywnego wypoczynku biegał bez opieki owczarek. Został on przewieziony do szczecineckiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Kilka dni później podobne sytuacje miały miejsce przy ul. Armii Krajowej, ul. Wyszyńskiego oraz ul. Koszalińskiej, gdzie zaniepokojona mieszkanka zawiadomiła funkcjonariuszy o błąkającym się tu psie.

- 7 września podjęliśmy interwencję przy ul. Ordona, gdzie znajdował się ranny łabędź. Następnego dnia przewieźliśmy do schroniska dwa koty znalezione na ul. Polnej oraz ul. Kaszubskiej - mówi nam st. insp. Jarosław Dudek. – Kilka dni później mieszkaniec ul. Szkolnej zgłosił nam psa, który biegał bez żadnej opieki. Został on schwytany i przewieziony do schroniska. Trafił tam też kot błąkający się na ul. Baczyńskiego.

- Interweniowaliśmy również na ul. Wyszyńskiego, gdzie przy sklepie „Netto” przez kilka godzin przywiązany był pies. Został on odwieziony do schroniska. W kolejnych dniach z ul. Kopernika przewieziono do placówki chorego kota, a także biegającego luzem psa na ul. Boh. Warszawy. Również 21 września przy ul. Sikorskiego ktoś pozostawił bez opieki psa. W tym samym dniu przewieziono do schroniska z terenu „Eldy” schwytanego kota.

Jeden z mieszkańców pozostawił bez nadzoru swojego pupila przy ul. Spółdzielczej. Z Kolei 23 września siedzibę szczecineckiej Straży Miejskiej odwiedziła grupka dzieci, która przyniosła ze sobą bezdomnego kota. Zwierzak trafił do schroniska, podobnie jak szczeniak z ul. Dworcowej, który dwa dni później został przekazany pod opiekę funkcjonariuszom.

Przypomnijmy, że zwierzęta bezdomne wg uchwały RM szczecinek Nr XXI/187/2016 to zwierzęta które uciekły, pozostawiono bez opieki, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka i nie można na miejscu ustalić ich właściciela. Na właścicieli, którzy zgłaszają  się po odbiór psów do schroniska nakładane są mandaty karne za brak opieki nad zwierzętami. Pozostałe psy, jeżeli nie można ustalić właścicieli, przygotowywane są do adopcji.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Jarosław Dudek